Uprednostňovanie národných záujmov bude v USA pokračovať bez ohľadu na víťaza prezidentských volieb. Kým Donald Trump mal program America First, Joe Biden v programe Made in America sľubuje prednostné obstarávanie amerických produktov. Rovnako plánuje vytvoriť tlak na Čínu a obmedziť jej vplyv, podľa slovenských analytikov je však mierne lepšou voľbou pre Európu. „Pre USA je Čína čoraz väčší súper. Americká vláda, nech je akákoľvek, bude požadovať od svojich obchodných partnerov, aby sa jasne vymedzili, či chcú viac spolupracovať s Čínou alebo s USA,“ uviedol ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Svet sa tak podľa neho bude deliť do veľkých obchodných blokov a žiaden americký prezident na tom nič nezmení. „Dá sa predpokladať, že by Biden bol ochotnejší ešte uchovať fungovanie Svetovej obchodnej organizácie, čo by bolo pre Slovensko výhodné,“ dodal V. Baláž. Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák upozornil, že hoci sú vízie oboch rivalov v USA v mnohých oblastiach odlišné, pri zahraničnom obchode sa ich názory uberajú podobným smerom. „Môžeme očakávať pokračovanie politiky zameranej viac na domácu ekonomiku než smerom k voľnému obchodu,“ myslí si. Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu však môže Joe Biden za osobitne priaznivej situácie obnoviť rokovania o zmluve TTIP o voľnom obchode medzi USA a EÚ, ktorú Donald Trump zhodil zo stola.

Covid mení pravidlá investičnej pomoci

Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo novelu zákona o regionálnej investičnej pomoci, o ktorej už rokoval parlament. „Následky pandémie zásadným a predovšetkým nepredvídateľným spôsobom ovplyvnili prijímateľov investičnej pomoci a ich schopnosť plniť povinnosti
a podmienky na poskytnutie investičnej pomoci,“ uviedol rezort v dôvodovej správe. Podniky budú mať  možnosť začať obstarávať investičný majetok neskôr, predĺži sa aj termín na ukončenie investičného projektu a čas na uplatnenie úľavy na dani. Bude prípustné reálne znížiť oprávnené náklady až na 70 percent oproti súčasným 85 percentám.

O ochranu žiadalo viac firiem

V októbri rozhodli súdy o poskytnutí dočasnej ochrany pred veriteľmi 34 podnikateľským subjektom, čo bolo medzimesačné zvýšenie o viac ako štvrtinu. Na základe vlastnej žiadosti zrušili ochranu šiestim spoločnostiam a piatim ju zrušil súd, pretože sa  zistilo, že nespĺňali podmienky na jej udelenie. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.  Od 12. mája do konca októbra dočasnú ochranu využívalo celkovo 272 podnikateľských subjektov.

Nech majú úplne rozviazané ruky orgány činné v trestnom konaní a nech idú po zločincoch rad radom.
Igor Matovič v súvislosti so zatknutím Tibora Gašpara a spol.

Vakcína je na ceste

Vakcína proti Covidu-19 vyvíjaná americkým koncernom Pfizer a nemeckou spoločnosťou BioNTech dokázala zabrániť vzniku ochorenia u 90 percent pacientov, ozná-mili firmy. Európ-ska agentúra pre lieky  pracuje na hodnotení viacerých potenciálnych vakcín, pričom platí zámer, že jedna z nich bude schválená a k dispozícii do polovice roka 2021.

TREND s novým dizajnom

Týždenník TREND vstúpil 3. novembra do tridsiateho roku existencie. Jeho hodnoty, najmä podpora podnikania, slobodného trhu aj slova a užitočných hospodárskych reforiem, sa od roku 1991 nezmenili. Za tých 30 rokov sa celá spoločnosť a naše návyky, vrátane spôsobu získavania informácií, výrazne zmenili. Rovnako sa menil aj TREND. Najviditeľnejšie v roku 2002, keď prešiel z novinového na magazínový formát.Teraz sa jeho stránky opäť menia. Nová vizuálna podoba týždenníka, pripravená art direktorom TRENDU Petrom Zentkom, ktorý mu dáva podobu už dve desiatky rokov, reflektuje najnovšie magazínové trendy a vizuálne sa približuje štvrťročníku TREND Prime.Do jednotného prehľadnejšieho a modernejšieho layoutu upravujeme celú rodinu produktov pod značkou TREND. Väčší dôraz než v minulosti budeme klásť na dátovú žurnalistiku.Sme v pohybe a snažíme sa neustále zlepšovať. Pomôcť nám s tým môžete aj vy. Stačí, keď nám napíšete, čo sa vám na TRENDE páči a čo by sme mali zlepšiť. Sme tu len pre vás a vďaka vám.

Príjemné čítanie.

Tomáš Skřivánek, šéfredaktor

V prípade  Wirecard zlyhal aj štát

Nemecko neurobilo dosť pre to, aby odvrátilo podvody typu Wirecard, uviedol Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA). Vydal veľmi kritický verdikt o prístupe štátnych orgánov k najväčšiemu povojnovému firemnému podvodu v krajine, pri ktorom pripravili veriteľov o 3,2 miliardy eur.

Virgin Hyperloop
Zdroj: Virgin Hyperloop

Hyperloop odviezol pasažierov

Spoločnosť Virgin Hyperloop podnikateľa Richarda Bransona zviezla novým dopravným systémom prvýkrát ľudí. Rýchlosťou do 172 kilometrov za hodinu sa na testovacej trati v Las Vegas odviezli niekoľkí manažéri firmy. V budúcnosti by sa mali kapsuly s cestujúcimi pohybovať rýchlosťou viac ako 900 kilometrov za hodinu. Firma to chce zariadiť do roku 2030.

  • A
    Agentúra Fitch potvrdila Slovensku hodnotenie na úrovni A, pričom zmenila stabilný výhľad na negatívny. Podľa ministra financií Eduarda Hegera je kľúčové udržať rating, aby refinancovanie bolo čo najmenšou záťažou pre rozpočet.
  • + 5,8 %
    Tržby v slovenskom maloobchode v septembri 2020 boli o 5,8 percenta vyššie ako pred rokom, informoval Štatistický úrad SR. V podielovo najvýznamnejšej zložke, super- a hypermarketoch, bol rast nad úrovňou 8 percent.
  • 32 mil. €
    Šiestim sloveským letiskovým spoločnostiam  poskytne štát čiastočnú kompenzáciu v súvislosti s koronakrízou prostredníctvom nového nástroja – príspevku v civilnom letectve. V rozpočte sa na to vyčleňuje suma
    32 101 205 eur.
  • 22 bil. $
    Čína chce v najbližšom desaťročí doviezť tovar dovedna za 22 biliónov amerických dolárov, povedal vo videoposolstve pre obchodný veľtrh prezident Si Ťin-pching. Majú na to, v roku 2019 doviezli tovar za 2,08 bilióna dolárov.