Prenosové sústavy sú obehovým systémom vyrobenej a spotrebovanej elektriny. Spájajú generátory v elektrárňach s priemyselnými a lokálnymi odberateľmi
v krajine aj v okolitých štátoch. Tie vďaka tomu počítajú s prevádzkovou bezpečnosťou a pomáhajú si pri haváriách. Spoločná, technicky a legislatívne kompatibilná sústava, umožňuje prepojeným krajinám obchodovať s energiou. Slovensko je v západne orientovanej prepojenej sústave európskych krajín (UCTE). Delí sa na šesť oblastí. V našej sú krajiny V4, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a Belgicko.
Nemecko a Česko patria k najväčším exportérom elektriny v Európe, Maďarsko k najväčším dovozcom. Slovensko je uprostred výmeny. Vlastnú spotrebu zatiaľ dopĺňa dovozom. To sa čoskoro zmení a potreba umožniť tok veľkých objemov elektriny na juh vzrastie.
„Historicky sme mali na maďarských hraniciach úzke hrdlo. Nedovoľovalo zvyšovať kapacitu na obchodovanie a predstavovalo riziko riadenia prenosu a udržiavania rovnováhy. Novým vedením sa riziko znižuje,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) Peter Dovhun. Projekt posilnenia cezhraničného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorého príprava siaha dve desaťročia do minulosti, sa počas Veľkej noci stal skutočnosťou.
Strategická infraštruktúra
SEPS s maďarským náprotivkom MAVIR spustili prevádzku dvoch strategických prepojení. Prenosové sústavy sú okrem dvoch starších prepojení spojené aj medzi Gabčíkovom, Veľkým Ďurom a maďarskou obcou Gönyű na západe Slovenska a medzi Rimavskou Sobotou a maďarskou Sajóivánkou na strednom Slovensku. Asi päťdesiat kilometrov káblov je natiahnutých na 133 stožiaroch vrátane nášho najvyššieho s výškou 104,3 metra.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?