Koncom decembra stratila Hegerova vláda legitimitu. Keďže parlament nebol schopný dohodnúť sa na novej vláde, legitimitu stratil aj on. V civilizovanej krajine by boli nové voľby čím skôr. Na Slovensku si však existujúci parlament uzurpoval moc na ďalších deväť mesiacov. A rozhodol sa, že pôjde v tradícii svojho predchodcu a čas využije na tvorbu predvolebnej kampane za verejné zdroje.
V tomto smere sa problematickou javí aktivita časti poslancov, ktorí čoskoro stratia mandát, a preto chcú presadiť svoje ideologické zámery bez ohľadu na záujem spoločnosti. Nedá sa vylúčiť, že ich motívom je tiež vytvárať zástupné problémy s cieľom zakryť skutočné problémy Slovenska a súčasnej vlády. Ako je napríklad krach plánu obnovy v zdravotníctve, masívny rast verejného a súkromného dlhu či hlboké zaostávanie v raste životnej úrovne za okolitými krajinami. Snaha zavrieť obchody v nedeľu je jednou z takýchto aktivít.
Kultúrne vojny
Aj keď zástancovia zatvorených obchodov v nedeľu vzhliadajú k štátom, ako je Nemecko a Rakúsko, správanie týchto krajín je z globálneho hľadiska extrémom. Na svete nie je veľa štátov, ktoré obmedzujú nákupy počas konkrétneho dňa v týždni. Takmer všetky sú však koncentrované v Európe. No aj tam, z krajín Európskej únie, má iba šesť prísny zákaz práce v maloobchode v nedeľu, no dvojnásobne viac nemá žiadne obmedzenia. A čo je dôležitejšie, dlhodobý trend hrá v prospech liberalizácie aj v tejto oblasti. Stačí sa pozrieť na príklady Dánska, Fínska, Malty či Španielska, kde badať výrazné rušenie či až úplné zrušenie obmedzení nedeľného predaja. S globálnym poklesom podielu kresťanskej populácie je len otázkou času, kedy tento trend zasiahne aj zvyšné krajiny.
Mohlo by sa zdať, že je to kresťanstvo, ktorého ideológia obmedzuje prácu v nedeľu, ale nie je to tak. Sú štáty s omnoho vyšším podielom veriacich ľudí ako v Európe, ako sú napríklad Spojené štáty americké či Mexiko, kde je zákaz nedeľného predaja nemysliteľný. Nie je to vec kresťanstva, ale prístupu k spoločnosti a základným právam a hodnotám ľudí. Napríklad vo vysoko religióznych Spojených štátoch je vnímanie osobnej slobody nadradené potrebe cirkvi riadiť spoločenský život. V mnohých európskych krajinách je to opačne a osobná sloboda nie je politickým imperatívom. Najmä v Nemecku a Rakúsku ju prehlušil paternalizmus, v ktorom sa zlievajú náboženské a socialistické prúdy do spoločného zámeru riadiť ľudské životy. Výrazne sa k nim priblížilo aj Slovensko, ktoré sa stalo ukážkovým príkladom spojenia nezlučiteľných politických prúdov s cieľom presadiť zdanlivé politické víťazstvo. Nemôžu však byť ďalej od pravdy.
Veľkým víťazstvom snáh o presadenie zatvorených obchodov v nedeľu sa stal prieskum Focusu pre Denník N z mája 2020. Na otázku: „Súhlasíte so zákazom nedeľného predaja?“ odpovedalo rozhodne áno 40 percent opýtaných a skôr súhlasilo 32 percent opýtaných. Dokopy sa takmer traja zo štyroch Slovákov vyjadrili, že by akceptovali uzavretie obchodov. Tento prieskum sa však robil v čase prvej vlny covidu, ktorý nakoniec kompletne otočil vzťah ľudí k zatvoreným obchodom. Dlhodobo uzavreté nákupné centrá, určené nákupné časy pre vybrané skupiny či zatvorené obchody v nedeľu po dlhé mesiace obmedzovali ľudí. A mnohým to stačilo na to, aby svoj názor radikálne zmenili. Aj keď nejde o oficiálne prieskumy, strata slobody nakupovať počas dvoch rokov covidu spôsobila, že momentálne v anketách väčšina ľudí hlasuje proti zatvoreniu obchodov v nedeľu. V prípade ankiet TRENDU sa proti zatvoreniu vyjadrili tri štvrtiny opýtaných. Nie úplne odlišné výsledky ukazujú aj ankety v iných médiách. Aj keď nejde o reprezentatívnu vzorku, je zrejmé, že nálady spoločnosti sa za ostatné dva roky výrazne zmenili.
Realitou súčasného parlamentu je však dlhodobá ignorancia názorov väčšiny a tiež poctivý legislatívny proces založený na diskusii a odborných argumentoch. Nakoniec sa môže stať, že extrémisti v parlamente prijmú aj zákon zakazujúci zamestnancom pracovať počas nedieľ. Keďže však nie je založený na jasnom spoločenskom konsenze, odborných argumentoch a bude pôsobiť ekonomicky deštrukčne, jeho dlhodobá udržateľnosť je otázna. Môže sa tak rýchlo stať, že osud potenciálne schváleného zákona bude nasledovať maďarskú trajektóriu.
Frustrovaní spotrebitelia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?