Fontana však vo svojom segmente patrí medzi svetovú špičku, vďaka čomu nemá o zákazky núdzu. Až takú, že nestíha vyrábať. Firma s približne šesťdesiatimi zamestnancami má pritom nepretržitú prevádzku, keďže má taviacu pec, ktorú nemôže len tak odstaviť. V tejto situácii prišlo vládou navrhnuté zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov.
„Keď sme si zrátali, čo nás budú príplatky stáť, rozhodli sme sa výrobu intenzívnejšie robotizovať,“ hovorí spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti Fontana Juraj Gočal. Len v tomto roku im príplatky zvýšia ich osobné náklady o 60-tisíc eur, čo predstavuje nárast o takmer sedem percent.
Fontana pritom nie je v robotizácii nováčik. Už pred troma rokmi robotizovala jedno pracovisko, aktuálne dokončuje druhý projekt, pri ktorom nasadila roboty na obrábanie výrobkov. Do konca roka chcú ešte kúpiť druhú taviacu pec, do ktorej už budú vkladať aj vyberať produkty roboty.
„Rast objednávok nás núti zvyšovať produkciu. Ak by sme nakúpili nové stroje, museli by sme prijať aj nových ľudí, ktorí na trhu nie sú. Preto ideme cestou robotizácie, ktorá zvýši produktivitu, a nebudeme potrebovať nových zamestnancov,“ vysvetľuje J. Gočal.
Zdroj: Zsolt Lukács
O prácu pritom s novými investíciami nepríde nikto. V priebehu najbližších rokov totiž Fontana príde o približne desiatich zamestnancov, ktorí odídu do dôchodku. Roboty tak nahradia tento postupný úbytok. A kým pôvodne na frézovanie potrebovali šiestich pracovníkov, dnes im vďaka nasadeniu robotov stačia traja. Zároveň však musia prijímať aj nových ľudí schopných pracovať s robotickými pracoviskami.
Príklad dolnokubínskej firmy ilustruje aktuálny trend nárastu automatizácie v slovenských podnikoch, ktorý už nie je len doménou automobiliek a ich dodávateľov, ale záujem rastie aj medzi menšími firmami.
Lídri v automatizácii
Slovensko patrí medzi svetových lídrov automatizácie. Podľa údajov Medzinárodnej federácie robotiky (IFR) za rok 2016 tu na desaťtisíc zamestnancov vo výrobnom sektore pripadalo 135 priemyselných robotov. Rok predtým to pritom bolo 79 robotov. Slovensko tak predbehlo krajiny ako Francúzsko, Švajčiarsko, Česko, Spojené kráľovstvo alebo Čínu. Celosvetový priemer je len 74 robotov. Predvlani bolo na Slovensku nainštalovaných historicky najviac priemyselných robotov, viac ako 1 700.
Samozrejme, motorom tohto rastu sú automobilky, predovšetkým bratislavský Volkswagen. V dvojici jeho novopostavených karosární pracuje dokopy 1 500 robotov a automatizácia tam dosahuje úroveň až deväťdesiat percent. Žilinská Kia používa viac ako pol tisícky robotov, ktoré sú modernejšie ako v kórejských prevádzkach, keďže slovenský závod je mladší. Trnavský PSA Peugeot Citroën ráta roboty v stovkách.
Hlavným dôvodom, pre ktorý firmy pristupujú k automatizácii výroby, je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?