Dátum 26. február 2018 bude navždy zapísaný čiernym písmom v slovenskej histórii. Práve vtedy sa verejnosť dozvedela o dvojnásobnej úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Mladý pár zastrelili v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača o päť dní skôr, 21. februára. Políciu zalarmovali až príbuzní, ktorí sa s dvojicou nevedeli spojiť. Vraždou sa Slovensko pridalo do nelichotivého rebríčka krajín, v ktorých zabili novinárov. Podobné prípady zažili na Malte či v Bulharsku, kde tiež ľudia zaplatili svojím životom za to, že upozorňovali na korupciu.
Vyšetrovanie vraždy ukázalo korupčný systém, v ktorom boli namočení vysokopostavení štátni úradníci, ministri či predstavitelia prokuratúry, justície a polície. Vďaka J. Kuciakovi tak vyšla na povrch špina, ktorá zaliezla hlboko pod povrch štátnych inštitúcií a verejných činiteľov. Aj preto možno povedať, že J. Kuciak zmenil Slovensko k lepšiemu. Zaplatil za to však najvyššiu možnú cenu.
Viacero scenárov
Na úplnom začiatku vyšetrovania sa objavila takzvaná talianska stopa. J. Kuciak totiž v poslednom článku, ktorý nestihol pred svojou smrťou dokončiť, upozornil na rozsiahle zneužívanie agrodotácií. Viacerí talianski podnikatelia na Slovensku údajne poberali štedré príspevky na pôdu napriek tomu, že sa o parcely reálne nestarali. Rozdeľovanie peňazí roky nikto nepreveroval, problémové boli najmä oblasti na východnom Slovensku. Kľúčovými postavami boli členovia talianskej rodiny Vadalovcov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?