Konšpirácie, hoaxy a iné nepravdivé informácie sa šíria internetom neuveriteľne rýchlo. Studnicou nepravdivých informácií a ich šíriteľov je najmä Facebook. Táto najsilnejšia sociálna sieť na Slovensku zatiaľ nemá páky, aby problém so šírením falošných správ vyriešila. Kritici hovoria, že vedenie Facebooku sa riešeniam vyhýba a šíriteľom dezinformácií dokonca pomáha. Napríklad pre Slovensko vyčlenil Facebook jediného zamestnanca, ktorý má informácie overovať a vyvracať. Podľa zakladateľa portálu Infosecurity.sk Victora Breinera, ktorý je odborníkom na hoaxy a konšpirácie, je tento prístup neefektívny a je výsmechom boja proti klamstvám.
Ako to aktuálne vyzerá na slovenskej dezinformačnej scéne?
Situácia je čoraz horšia. A riešenia? Už včera bolo neskoro. Napriek tomu je dôležité hovoriť o riešeniach, ktoré vieme účinne implementovať.
Prečo?
Dezinformačná scéna rastie od anexie Krymu v roku 2014, vtedy sa u nás začala rozvíjať. Tento stav sa naďalej zhoršuje, keďže sa na Slovensku verejná diskusia presunula do veľkej miery na Facebook, kde sa vymkla takmer akejkoľvek kontrole.
Extrémizmus preferencie z koronakrízy zatiaľ nevyťažil
Je Facebook naozaj taký silný?
Na Slovensku je z pohľadu interakcie s ľuďmi najsilnejší. Administrátori stránok sú anonymní, prejavy, ktoré sú často nezákonné, sa dejú v tajných skupinách. Značná časť verejného diskurzu je nekontrolovateľne vedená na sociálnej sieti, ktorá na Slovensku nemá ani len kanceláriu.
Cítia sa ľudia na Facebooku menej odhaliteľní, a preto je značná časť hoaxov vedená práve tam?
Na Slovensku je Trestný zákon napísaný pomerne dobre. Ak zo žartu zakričíte z balkóna, že horí, hrozí vám, že si po vás príde polícia za šírenie poplašnej správy. Ale čo sa stane, ak porušíte zákon na Facebooku? Takmer nič.
Verejná diskusia na Facebooku je teda neregulovaná a polícia má veľmi obmedzené možnosti.
Nielen to. Facebook má svoj algoritmus nastavený tak, že dáva prioritu obsahu, ktorý má polarizujúci potenciál. Príspevky, ktoré napríklad šíria alebo podnecujú nenávisť, dostávajú prednosť pred inými. Nasvedčujú tomu uniknuté dokumenty priamo z prostredia Facebooku.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?