Ponúkame výber správ z printovej rubriky Slovensko a svet Týždenníka TREND

Mikloš: Raz sme viac tvorili, inokedy viac trovili

Samostatné Slovensko napísalo zaujímavý príbeh plný zvratov – úspechov aj neúspechov, očakávaných aj neočakávaných udalostí, víťazstiev aj zlyhaní. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky to uviedol bývalý minister financií Ivan Mikloš. „Raz sme išli hore, raz dole, raz sme viac tvorili, inokedy viac trovili, raz sme išli so západným civilizačným prúdom, raz proti nemu,“ povedal pre TASR.

Celkovo síce Slovensko patrilo podľa neho počas troch desaťročí k úspešným krajinám, ale za to vďačí najmä dvom reformným vzopätiam. „To prvé sa stalo ešte pred osamostatnením, v rokoch 1990 až 1992, a to druhé v rokoch 1998 až 2006. Takže sa pohybujeme ako na hojdačke alebo skôr na horskej dráhe – ktorej zostupné časti sú však dlhšie a hlbšie ako tie vzostupné,“ zhodnotil Ivan Mikloš.

Reformy považuje za kľúč k úspechu, s čím ide ruka v ruke členstvo v EÚ, NATO a OECD. V súčasnosti zdôrazňuje potrebu reforiem najmä v štyroch oblastiach.

„Po prvé, zdravé a udržateľné verejné financie. Po druhé, neustále sa zlepšujúce podnikateľské prostredie. Po tretie, kvalitná a efektívna verejná správa a kvalitné verejné služby. A po štvrté, vedomostná spoločnosť, teda kvalitné školy, veda, výskum, inovatívna ekonomika,“ vymenoval.

Vo všetkých týchto oblastiach išlo Slovensko podľa neho počas vlád Smeru-SD, ale aj za posledné dva roky viac dole ako hore. Vláda pod vedením OĽaNO síce mala podľa I. Mikloša ambíciu robiť zásadné zmeny, ale to sa nenaplnilo. Dôvodom bola pandémia covidu-19, energetická kríza, vojna na Ukrajine, ale aj subjektívne príčiny v podobe konfliktov a nesúdržnosti koalície.

Polovica Slovákov si myslí, že rok 2023 bude pre krajinu horší

Tretina obyvateľov Slovenska očakáva, že rok 2023 bude pre nich horší než minulý, ale viac ako polovica z nich si myslí, že bude horší pre Slovensko a Európu. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko? Ten ukázal aj to, že tretina Slovákov sa pozerá na budúci rok s nádejou, 16,3 percenta so strachom a 11,8 percenta so stresom.

Asi 35 percent opýtaných očakáva, že rok 2023 bude pre nich lepší, ďalších 35 percent čaká zhoršenie. Vo vzťahu k svojej krajine sú respondenti pesimistickejší. Len približne štvrtina z nich si myslí, že rok 2023 bude pre Slovensko lepší, 22,9 percenta predpokladá, že bude rovnaký a 50,4 percenta očakáva, že bude horší.

Ešte pesimistickejšie to vidia z hľadiska Európy, kde si viac ako polovica respondentov myslí, že nový rok bude „skôr horší“ či „horší“, ako bol rok 2022. Podľa sociálnej psychologičky Barbary Lášticovej zo Slovenskej akadémie vied možno považovať relatívne lepšie očakávania pre svoj osobný život oproti Slovensku a Európe za „nástroj emocionálnej regulácie, zmierňovania stresu, ako aj za vyjadrenie potreby kontroly nad vlastným životom“. Prieskum uskutočnili v decembri 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa