Podľa neho v nej Slovensko nesmie zaspať tak, ako zaspalo pri vývoji a výrobe batérií pre elektromobily. A nielen pri nich. Pred tromi rokmi bývalý podpredseda vlády pre investície a automatizáciu Peter Pellegrini vyhlásil, že Slovensko sa môže stať lídrom v oblasti 5G technológií.
Odvtedy pretieklo veľa vody, no minulá vláda nebola schopná ani vydražiť základné frekvenčné pásma. Keď sa to malo stať v tomto roku, kabinet Igora Matoviča júnovú aukciu zastavil. Je zrejmé, že Slovensko nesplní prvý prechodný cieľ – do roku 2020 vytvoriť aspoň v jednom väčšom meste 5G sieť.
Vláda Igora Matoviča vidí problém v potenciálnych zdravotných rizikách mobilnej siete piatej generácie. A takisto, typicky pre ňu, vo veľkých firmách, ktoré nemusia ľuďom ponúkať najnižšie možné ceny. Na tomto fronte, tak ako na mnohých iných, opäť koketuje s myšlienkou národného 5G operátora. Snaha o výraznú štátnu dominanciu a reguláciu sa potajmo prejavuje aj v telekomunikačnom sektore.
5G po slovensky - budúcnosť telekomunikácií v područí politiky
Aj keď sa to tak často prezentuje, 5G nie je len pre bežných spotrebiteľov. Nejde len o vyššiu rýchlosť sťahovania filmov. Pokiaľ by slovenská aukcia prebehla úspešne a 5G by sa uviedlo do praxe, na začiatku by rýchlosti internetu neboli v prevažnej miere nijako dramatické. To by prišlo až časom.
Tam, kde by začal nastávať dramatický rozdiel, je však technologické napredovanie firemného sektora. Sieť 5G má potenciál pomôcť práve veľkým firmám investujúcim do moderných technológií zabezpečiť kvalitnú, rýchlu a bezpečnú komunikáciu medzi tisíckami zariadení a senzormi. Sieť 5G je totiž základný stavebný kameň štvrtej technologickej revolúcie.
Lídri EÚ schválili fond obnovy, na základe ktorého Slovensko dostane miliardy na budovanie infraštruktúry budúcnosti. Nejde o to, či budeme v nejakej oblasti lídrom alebo nie. Jediné kľúčové kritérium je investovať do oblastí, ktoré zvýšia produktivitu práce. A 5G ňou rozhodne je.