V polovici minulého roka TREND upozornil, že až v štyridsiatich slovenských okresoch chýbajú špecialisti. Pacienti tam preto majú horší prístup k ošetreniu. Ministerstvo zdravotníctva má plány, ako túto situáciu zvrátiť. Aspoň teoreticky.
Legislatíva v súčasnosti určuje, koľko ktorých odborných lekárov musí zdravotná poisťovňa v jednotlivých krajoch zazmluvniť. Stanovuje tzv. minimálnu sieť ambulantných špecialistov. Rezort v súčasnosti pripravuje návrh jej optimalizácie, ktorej cieľom je zamerať sa na okresy. „Návrh riešenia bude obsahovať umiestnenie jednotlivých špecializovaných ambulancií v rámci regiónov s dôrazom na spádovú oblasť,“ dodáva hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Lekári za, poisťovne proti
Súkromným zdravotným poisťovniam, ktorým to zvýši výdavky, lebo budú musieť zazmluvňovať nových lekárov, sa plánované zmeny nepozdávajú. Ambulantní lekári, ktorí budú mať zase isté zmluvy s poisťovňami, ich, naopak, vítajú. Podľa viceprezidenta Asociácie súkromných lekárov Ondreja Kusého roky navrhujú podobný model. Špecialisti sa takto podľa neho priblížia k pacientom, ktorým sa znížia čakacie doby a zlepší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Špecializované ambulancie sa totiž dostanú aj do menších obcí a miest.
Otázkou je, či je na Slovensku toľko odborných lekárov, koľko treba. O. Kusý je presvedčený, že špecialisti sú. Zdravotné poisťovne a často aj pacienti pociťujú skôr ich nedostatok. Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) priebežne monitoruje stav siete špecialistov. Hodnotí aktuálny stav porovnaním súčasnej kapacity a kalkulovanej potreby. Momentálne VšZP eviduje odbornosti, v ktorých chýbajú lekári, aj vo viac ako desiatke okresov. Napríklad klinickí onkológovia nie sú v 23 regiónoch.
Sankcie na úkor kvality?
Teoreticky nedostatkoví špecialisti môžu byť v iných oblastiach, kde zase prehusťujú sieť. V takom prípade by stačilo, aby ich odtiaľ zdravotné poisťovne dostali do okresov, kde chýbajú. Ako by to mali či mohli urobiť, ministerstvo neporadilo. Je však jasné, že ak poisťovne nenájdu spôsob, budú sankcionované. Ako upozornila členka predstavenstva Union ZP Elena Májeková, výsledok nakoniec môže byť aj taký, že poisťovne budú zazmluvňovať všetkých lekárov s požadovanou atestáciou bez ohľadu na ich kvalitu. „Obyvatelia tak určite získajú na komforte, lebo si po zdravotnú starostlivosť budú chodiť bližšie k svojmu bydlisku, ale bude to na úkor kvality zdravotnej starostlivosti, ktorú dostanú,“ napísala E. Májeková na blogu TRENDU.
Vedenie Dôvery si myslí, že upravovať minimálnu sieť na úroveň okresov vôbec nie je nevyhnutné. Minimálna sieť vraj zatiaľ nepomohla žiadnemu pacientovi a nepomôže mu ani v budúcnosti. Doteraz podľa nich plnila úlohu hlavne ako téma pre PR jednotlivých vládnych garnitúr. Lepší prístup k špecialistom podľa Dôvery prinesú opatrenia, ktoré zabezpečia, že k nim do ambulancií nebudú chodiť pacienti, ktorí k nim nepatria. Tým by sa uvoľnila nadmerná záťaž ordinácií a vyriešil by sa nedostatok kapacít.
Ktorí odborníci chýbajú najviac
(počet okresov)
PRAMEŇ: VšZP
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tvrdí, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?