Dlh tuzemskej verejnej správy sa v prvom štvrťroku zvýšil takmer na 61,9 miliardy eur. Len za dva roky tak vzrástol o viac ako 15 miliárd. Na jeho zaplatenie by každý daňový poplatník vrátane detí a seniorov musel vytiahnuť z vrecka vyše 11 300 eur.

To, že krajina sa zadlžila v prvom roku koronakrízy, prekvapí málokoho. Rovnako to bolo vo všetkých európskych krajinách. Znepokojujúca je však skutočnosť, že na Slovensku zadlžovanie pokračuje. Za posledný rok napučal verejný dlh Slovenska vyjadrený ako podiel na HDP o ďalšie 2,6 percentuálneho bodu, čo predstavuje sumu 6,7 miliardy eur a zároveň najvyšší nárast v Európskej únii.

„Len štyri krajiny EÚ, vrátane Česka a Slovenska, v roku 2021 nominálne zvýšili deficit,“ pripomína analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

Ostatným krajinám EÚ sa v rovnakom období podarilo dlhové zaťaženie, naopak, znížiť, a to o priemerné 4,5 percentuálneho bodu. Napríklad v susednom Poľsku klesol verejný dlh od minuloročného prvého kvartálu z 58,7 na 52,1 percenta HDP. Ešte pred rokom to vyzeralo, že Poliaci pretnú maastrichtský limit verejného dlhu 60 percent HDP rýchlejšie ako Slováci. Dnes je však Varšava bezpečne pod touto hranicou, zatiaľ čo Bratislava do Bruselu nahlásila dlh verejných financií na úrovni 62,4 percenta HDP.

Podľa plánu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa