Ľudia, ktorí vlani pre pandémiu zostali zavretí doma, prekvapivo nehľadali útechu v čokoláde. Priemerný Slovák zjedol len 3,9 kilogramu tejto pochúťky. To je o 400 gramov menej než v roku 2019.

Olovnatý benzín skončil.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Benzín je za ostatných sedem rokov najdrahší

Významne klesla aj spotreba ďalších sladkostí – cukrárskych výrobkov (z 3,3 na rovné tri kilogramy) a nečokoládových cukroviniek (z troch na 2,4 kilogramu). To v súčte znamená, že Slováci v roku 2020 skonzumovali o štrnásť percent menej sladkého než rok pred tým.

„Vlani sme pre pandémiu ochorenia covid-19 zaznamenali pokles predaja veľkonočných produktov a praliniek, lebo ľudia sa nemohli navštevovať,“ uvádza jeden z dôvodov prepadu hovorca spoločnosti Mondelēz Jiří Šebek.

„V období lockdownu bolo zrejmé, že spotrebitelia častejšie piekli cukrovinky a varili doma, čo sa prejavilo vyšším dopytom po čokoláde na varenie,“ dodal J. Šebek.

Tisíc čokolád

Čokoláda je pritom finančne dostupnejšia než v minulosti. Stogramová tabuľka sa vlani predávala priemerne za 1,10 eura, čokoláda na varenie potom za 80 centov. To je len o 2,4 percenta, respektíve o 1,5 percenta viac než priemer z predchádzajúcich piatich rokov.

Ceny väčšiny ostatných potravín sa zvyšujú rýchlejšie, v prípade miezd je rast ešte vyšší. Z priemernej mzdy je teoreticky možné zaobstarať zhruba tisíc tabuliek čokolády, viac než kedykoľvek v histórii. Napriek tomu hnedá pochúťka stráca na Slovensku popularitu.

Po vstupe do Európskej únie začalo Slovensko lepšie financovať vedu a výskum.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Slováci prestávajú veriť štátu aj Európskej únii

Najväčší milovníci čokolády sú v alpských krajinách. Podľa servera Statista majú najväčšiu spotrebu Švajčiari (8,8 kilogramu na hlavu a rok) nasledovaní Rakúšanmi (8,1 kilogramu) a Nemcami (7,9 kilogramu).

Čokoláda je obľúbená aj v Škandinávii a v Spojenom kráľovstve. V produkcii je poradie trochu iné. Dominujú Nemci, na ktorých takmer s 1,2 milióna ton pripadá 41 percent objemu výroby čokolády celej Európskej únie. Na druhom mieste sú s viac ako polmiliónom ton Taliani.

Tretie miesto obsadili Poliaci, ktorí v objeme produkcie preskočili aj také čokoládové veľmoci, akými sú Francúzsko a Belgicko. Z pätice spomínaných krajín pochádzajú dve tretiny únijnej produkcie čokolády.

Rodiská slovenskej čokolády

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa