Celá jedna generácia už uplynula od roku 2001, a teda nástupu nového tisícročia. Pri pohľade o dvadsať rokov späť je jasné, že sa Slováci v mnohom zmenili. Už samotný význam pojmu „jedna generácia“ sa mení. Tradične sa tým mienilo dvadsať rokov. Slovenky však dnes rodia priemerne až v tridsiatich, v mestách ešte o rok neskôr, v Bratislave skoro v 33 rokoch. V roku 2001 mali rodičky priemerne 26,5 roka, čo v súčasnosti platí už len v okresoch Gelnica, Revúca a Rožňava. „Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky posúva priemerný vek prvorodičiek. Mnohé z nich v súčasnosti riešia ekonomický aspekt materstva. Ženy totiž musia viac zladiť prácu s rodinou ako muži,“ vysvetlila pre televíziu TA3 ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.

Napriek tomu patria slovenské matky spolu so ženami z Balkánu naďalej k najmladším v Európe, v Stredomorí sú rodičky priemerne až o štyri roky staršie.

Na snímke je lôžkové oddelenie na Kramároch, kde sa liečia pacienti chorí na Covid-19.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Počet úmrtí za rok 2021 bude najvyšší v histórii

Najviac Slovákov

Aj vďaka tomu počet obyvateľov Slovenska, na rozdiel od mnohých postkomunistických štátov, stále mierne rastie. Prirodzený prírastok populácie bol za posledných sto rokov záporný len v rokoch 2001 až 2003, aj to len nepatrne. Výraznejšie to bolo vlani, keď pandémia koronavírusu priniesla rekordnú úmrtnosť. V roku 2020 tak na Slovensku žilo doteraz najviac ľudí v histórii – 5,46 milióna. To je o 57-tisíc viac ako na prelome tisícročia a o dva milióny viac ako na začiatku päťdesiatych rokov.

Menia sa aj mená. Hoci stále platí, že najčastejším krstným menom je medzi mužmi Ján a medzi ženami Mária, u detí je to celkom inak. Pred dvadsiatimi rokmi to boli Martinovia, Patrikovia, Jakubovia, Tomášovia či Samuelovia. Mená Jakub, Tomáš a Samuel sú populárne aj dnes, Martin sa však z prvého miesta prepadol na ôsme, Patrik dokonca až na dvadsiate. Ešte väčšie zmeny zaznamenal rebríček obľuby dievčenských mien. V roku 2000 kraľovala Kristína, Viktória, Natália, Simona a Veronika. Z tejto pätice zostala do súčasnosti na špici len Viktória, ktorá je štvrtá za Emou, Sofiou a Ninou, nasledovaná piatou Eliškou. Simona a Veronika z top dvadsiatky úplne vypadli.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke zatvorená prevádzka s elektronikou v bratislavskom nákupnom centre 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TA
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Eufória z ekonomiky vyprchala

Dlhší život s chorobami

Bez ohľadu na meno majú dnešní novorodenci šancu dožiť sa vyššieho veku. Stredná dĺžka života pri narodení sa predĺžila viac pri mužskom pohlaví – zo 69,5 roka na 73,5 roka. Dnes narodené dievčatá sa priemerne dožijú osemdesiatky, pred dvadsiatimi rokmi mali novorodené dievčatá životnú perspektívu o 2,5 roka kratšiu. Dlhší život, žiaľ, ešte neznamená život kvalitnejší. Väčšina slovenských penzistov sa bez závažnejších zdravotných ťažkostí nedožije ani sedemdesiatky. Podobne mizerné vyhliadky majú okrem Slovákov iba Lotyši a Chorváti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa