Základné a stredné školy v pondelok opäť otvorili svoje brány. Namiesto radosti z toho, že po dvoch rokoch je šanca, že do vyučovania nebude zasahovať pandémia, však prichádzajú ďalšie temné mračná.

Riaditeľov a zriaďovateľov škôl trápi rekordná inflácia, ministerstvo školstva nedostatok finančných prostriedkov a žiaci sa musia zmieriť s reálnym poklesom hodnoty vreckového.

Podľa júlových čísel o inflácii ceny vzdelávania rástli významne pomalšie ako iné služby, pričom terciárne vzdelávanie bolo dokonca lacnejšie ako pred rokom. Lenže to môže byť ticho pred búrkou.

Čakanie na zdraženie obedov

V júli 2019 rástli napríklad ceny vo vzdelávaní pomalšie ako celková inflácia, konkrétne o 1,4 percenta. Hneď v septembri však „školská inflácia“ vystrelila na 4,8 percenta, v prípade materských a základných škôl išla dokonca o viac než desať percent. A to bolo v čase, keď bola celková inflácia na Slovensku iba 2,9 percenta. Teraz je celková inflácia skoro päťnásobná.

Kategória vzdelávania navyše zahŕňa iba poplatky priamo súvisiace so štúdiom a školným. Nie sú v nej hlavné motory aktuálneho zdražovania: potraviny a energie. Práve tie pritom spôsobujú najviac vrások na čele riaditeľom škôl, jedální a internátov.

Ceny obedov, desiatych, raňajok a večerí nemôžu školské jedálne svojvoľne meniť. Sú zošnurované cenovými pásmami, ktoré stanovuje ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVS).

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) už na jar prisľúbil, že k doterajším trom pásmom pribudnú dve ďalšie. Zároveň sa mala zvýšiť štátna dotácia.

„Ide o to, že ak by sme zvýšili pásma, museli by doplácať rodičia,“ vysvetľovala na začiatku júna štátna tajomníčka Svetlana Síthová, prečo rokovania s ministerstvom práce trvajú dlhšie.

Doteraz však nové pásma nie sú, takže platia tie z roku 2019, keď boli ceny potravín aj energií prinajmenšom o štvrtinu nižšie ako v súčasnosti. Na poslednej tlačovej konferencii pred začiatkom školského roka poskytol minister školstva na otázku cenových pásiem nejednoznačnú odpoveď:

„Toto ponechajme ešte na nasledujúce dni. Ak to má nastať, tak buď to vyhlásim ja a budem si za tým stáť a budem to obhajovať, alebo potom môj nástupca sa bude môcť rozhodnúť, ako to chce zmeniť.“

Nedostatok peňazí

Michal Kaliňák, riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), odhaduje medziročný nárast nákladov na prevádzku škôl minimálne na 110 miliónov eur.

„Sme svedkami toho, ako vzniká ďalší stres a neistota, lebo to, na čo sme dlhodobo upozorňovali, sa stáva súčasťou života,“ podotýka M. Kaliňák. Pre rastúce ceny energií totiž ZMOS bije na poplach už od vlaňajšieho októbra.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa