Lesy pokrývajú dve pätiny Slovenska, čo je viac ako v ostatných krajinách strednej Európy s výnimkou Rakúska. Zhruba 70 percent plní aj hospodársku funkciu. A tá sa v posledných rokoch využíva čoraz intenzívnejšie. Tento rok však bude podľa všetkého výsledok ťažby dreva aj lovu zveri slabší.

„Opatrenia v súvislosti s koronakrízou sa nepriaznivo podpísali pod realizačné práce v lesníckych subjektoch, ktoré nemohli spracovávať kalamitnú hmotu ešte z roku 2019. To opäť prispelo k eskalácii rizík v podobe šírenia podkôrneho hmyzu a lesných požiarov,“ vysvetľuje hlavné príčiny súčasných problémov Miloš Gejdoš z Katedry lesnej ťažby, logistiky a meliorácií Lesníckej fakulty Technickej univerzity Zvolen.

„Vrcholy pandémie prebehli v čase hlavného výkonu pestovateľských prác, najmä zalesňovania, v jarnom a jesennom období,“ pripája sa komunikačný odbor ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Vláda preto na konci novembra schválila legislatívny návrh, ktorý by mal v budúcnosti umožniť niektoré zákonné termíny v lesnom hospodárstve posunúť.

Dezinfekcia je na pulte v nemocnici
Neprehliadnite

Slováci sú chorí menej často, ale dlhšie. A za viac peňazí

Nízke ceny kalamitnej ťažby

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa