Tridsať rokov existujú Česko a Slovensko ako dva samostatné štáty. Mnohé rozdiely, ktoré panovali medzi oboma časťami federácie pred jej rozpadom, však pretrvávajú dodnes. Základným je miera bohatstva meraná hrubým domácim produktom.

V roku 1992 bol slovenský HDP na osobu prepočítaný podľa parity kúpnej sily takmer o 40 percent nižší ako český. V súčasnosti je rozdiel v ekonomickej výkonnosti oboch krajín síce menší, ale v posledných rokoch opäť narastá.

Zlaté nulté roky

„V rokoch 2001 až 2013 bol rast HDP na Slovensku vyšší ako v ČR a Slovensko českú ekonomiku trendovo dobiehalo,“ komentuje čísla analytik spoločnosti Akcenta Miroslav Novák. Po roku 2014 sa však trend obrátil, takže teraz je rozdiel medzi oboma štátmi prakticky rovnaký ako na začiatku 21. storočia.

„Konkrétne v roku 2021 bol český HDP na osobu podľa parity kúpnej sily na 92 percentách priemeru EÚ, kým slovenský HDP na 69 percentách,“ porovnáva M. Novák. V roku 2015 sa pritom HDP Slovenska blížil k 80 percentám priemeru EÚ.

Výkonnosť ekonomiky sa premieta aj do výšky príjmov. Priemerná česká mzda dosiahla v treťom štvrťroku 2022 sumu 39 858 korún, teda 1 642 eur. Slovenskí zamestnanci sa musia uspokojiť s priemernou mzdou 1 296 eur. Ešte väčšie sú relatívne rozdiely v starobných penziách. Na Slovensku je priemerný dôchodok 518 eur, v Česku 745 eur, čo je o 44 percent viac.

„Najväčší rozmach dosiahla slovenská ekonomika zhruba v rokoch 2002 až 2007, keď vtedajšie vlády uskutočňovali úspešné reformy. Tie boli sčasti motivované snahou prijať euro, takže v tomto zmysle jednotná európska mena Slovensku pomohla. Po prijatí jednotnej meny na Slovensku mu však už Česko svojím ekonomickým výkonom opäť uteká,“ uvádza hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa