Kancelárske stoličky nahradili domáce kreslá, školské tabule zase tablety. To je scenár, ktorý si za posledný rok vyskúšala nejedna slovenská domácnosť. Podľa údajov Eurostatu však slovenskí zamestnávatelia naďalej využívajú home of-fice výrazne menej než firmy nielen v západnej Európe, ale napríklad aj v Poľsku. O to častejšie však za domáce počítače v uplynulom roku museli zasadnúť deti.
Školáci príliš dlho bez školy
Z dát Detského fondu OSN (UNICEF) vyplýva, že od polovice marca 2020 do začiatku februára 2021 boli školy na Slovensku čiastočne alebo úplne zatvorené 144 pracovných dní. To je v rámci vyspelých európskych krajín druhá najvyššia hodnota hneď po Česku. Štáty, pre ktoré je školstvo skutočnou prioritou, nechali deti doma podstatne kratšie: Francúzsko 43 dní, Fínsko ešte o deň menej a Švajčiarsko dokonca iba 31 dní. A pandémia už aj tak dlhý čas, ktorý trávime pred dis-plejmi, ešte predĺžila. Úmerne s tým vzrástlo riziko nežiaducich zdravotných a sociálnych vplyvov, ktoré so sebou nadmerná práca s výpočtovou technikou nesie.
Na tieto hrozby sa zameral prieskum, ktorý pre spoločnosť Asus uskutočnila agentúra Nielsen Admosphere. Zúčastnilo sa na ňom približne päťsto respondentov. „Výsledky sme poskytli aj tímu lekárov a psychológov, lebo intenzita problémov a postihnutia bola šokujúca,“ uviedla marketingová špecialistka Asusu Eva Čanová.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?