Daňovú legislatívu si verejnosť väčšinou spája s novými povinnosťami či vyšším daňovým zaťažením. V čase vysokej inflácie či iných ekonomických problémov je preto príjemným prekvapením, ak sa zákonodarca rozhodne ísť opačným smerom. Partnerka spoločnosti TPA pre daňové poradenstvo Mária Janušková v rozhovore približuje, aké podmienky musia jednotlivci aj firmy splniť na uplatnenie daňových úľav.

Národná rada SR už schválila finálnu podobu zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev. Aké dodatočné zmeny môžu daňovníci očakávať?

Doplnilo sa znenie zákona o dani z príjmov – od 1. januára budúceho roka oslobodzuje od dane nepeňažné plnenie, ktoré nadobudla fyzická osoba vo forme akcie alebo obchodného podielu od zamestnávateľa či odberateľa. Od dane sú fyzické osoby oslobodené len vtedy, ak zamestnávateľ, respektíve odberateľ, nevyplácal podiely na zisku. Keby k tomu došlo, oslobodenie nepeňažného plnenia by prestalo platiť od nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, teda nepeňažné plnenie sa v tomto období dodaní. Takisto predmetné akcie nesmeli a nesmú byť prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu.

Čo ak dôjde k ich predaju?

Takto nadobudnuté akcie a obchodné podiely sa v prípade predaja zdaňujú ako ostatné príjmy, pričom výdavkom je len suma zaplatená zamestnancom. Znamená to, že ak akcie alebo obchodné podiely boli nadobudnuté bezodplatne, nie je možné uplatniť žiadny výdavok.

Zaviedlo sa aj oslobodenie príjmu z prevodu podielu spoločnosti s ručením obmedzeným?

Áno, platí to však až po uplynutí troch rokov od jeho nadobudnutia, ktoré však nesmie prebehnúť ako nepeňažné plnenie od zamestnávateľa, respektíve odberateľa, ktoré je oslobodené od dane. Podiel tak-isto nesmie byť obchodným majetkom daňovníka.

Od 1. januára budúceho roka nadobúda účinnosť aj novela zákona o dani z príjmov. Aké zmeny daňovníkom prinesie?

Cieľom schválenej novely je uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to v rámci dlhodobého investičného sporenia či ako dobrovoľná forma sporenia na dôchodok. Preto medzi hlavné zmeny patrí napríklad zrušenie povinnosti platiť odvody na zdravotné poistenie z predaja virtuálnej meny, ak virtuálna mena nebola zahrnutá do obchodného majetku. Uvedené platí na akýkoľvek príjem z predaja virtuálnej meny nezávisle od časového testu.

A čo samotné zdaňovanie príjmu z predaja virtuálnych mien?

To sa po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia bude zdaňovať zníženou sadzbou sedem percent. V prípade kratšieho obdobia, teda nesplnenia podmienky takzvaného časového testu, sa bude príjem zdaňovať ako doteraz, a to progresívnou sadzbou dane vo výške devätnásť, respektíve dvadsaťpäť percent.

Vzťahujú sa úľavy aj na príjmy týkajúce sa cenných papierov?

Príjmy z predaja cenných papierov, ktoré nie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, sú po uplynutí troch rokov od ich nadobudnutia oslobodené od dane. Rovnako oslobodenie platí pre príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia, respektíve vrátenia po uplynutí troch rokov od ich vydania.

Do parlamentu boli predložené aj viaceré poslanecké návrhy novely zákona o dani z príjmov. Aké zmeny môžu daňovníci očakávať?

Vypichla by som najmä oslobodenie od dane z príjmu, ktorý pochádza z predaja nehnuteľnosti. Predávajúci by v nej však musel mať pobyt najmenej dva roky pred jej predajom. Táto podmienka nemusí byť splnená, ak peniaze z predaja tejto nehnuteľnosti použije výlučne na kúpu nehnuteľnosti určenej na vlastné bývanie do jedného roka od prijatia úhrady za nehnuteľnosť. Samostatne zárobkovo činné osoby zase môže potešiť možnosť zvýšiť si maximálnu sumu uplatňovaných paušálnych výdavkov z pôvodných 20- na 25-tisíc eur, ako aj návrh zavedenia mechanizmu zvýšenia týchto maximálnych výdavkov ročne o mieru inflácie.