Za posledných sto rokov sa teplota na Slovensku zvýšila o viac ako stupeň a priemerné zrážky klesli o šesť percent. „Vegetačné obdobie je v porovnaní so začiatkom 80. rokov posunuté o dva-tri týždne skôr. Dôsledkom je aj to, že jarné mrazy sa vyskytujú často už počas neho. Pre obilniny je problémom aj oveľa skorší výskyt sucha ako v minulosti,“ hovorí bioklimatológ Bernard Šiška zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Tradičné plodiny slovenských poľnohospodárov ako pšenica, jačmeň a kukurica preto trpia nedostatkom vlahy v čase, keď ju najviac potrebujú: pri klíčení a pri dozrievaní. Priemerná úroda pšenice na Slovensku klesla za uplynulé dve dekády aj vďaka zmenám v počasí z piatich na tri tony na hektár.

Ekologické riešenie

Krajiny s nedostatkom vlahy ako napríklad Izrael využívajú v poľnohospodárstve najmä mikrozavlažovanie. Voda prichádza priamo k semienkam a po kvapkách, aby boli straty vody, pokiaľ možno, nulové. Chemici z bratislavskej firmy Pewas sa vybrali inou cestou. Vyvinuli zlúčeninu, ktorá rýchlo naviaže vodu z okolia a neskôr ju postupne uvoľňuje.

„Semienko má vďaka tomu zabezpečený stabilný a zvýšený prísun vlahy a farmár sa nemusí obávať, že v prípade nedostatku zrážok príde o úrodu,“ hovorí zakladateľ eseročky Pewas chemik Bohuslav Žúži. Voda v pôde sa prirodzene presúva k suchším miestam. Po spojení s absorbentom vznikne gélovitá hmota, z ktorej si rastlinka dokáže dlhodobo ťahať potrebnú vlahu. Molekuly absorbentu neprenikajú do semienka, látka nemigruje v pôde a svoju funkciu si plní vyše päť rokov, kým sa nerozloží na netoxické látky.

V suchách, ktoré sú v ostatných rokoch čoraz častejšie, by to bolo revolučné riešenie. Pre poľnohospodárov je však podstatná cena prípravku. 

Pri prieskumnej výsadbe v spolupráci s piešťanským Výskumným ústavom rastlinnej výroby namerali takmer dvojnásobnú klíčivosť semien a pätinový nárast úrody na poli, kde bol použitý ich Aquaholder. „Kľúčový prínos pre poľnohospodára je však v tom, že v prípade sucha neodpíše celé náklady na hektár,“ hovorí konateľ firmy Ján Horváth.

Podobných absorbentov je na trhu viac. Pewas stavia konkurenčnú výhodu na prispôsobení prípravku konkrétnej pôde a na jeho ekonomickej výhodnosti. „Päť rokov sme pracovali na vývoji látky a potom ďalšie dva roky na tom, aby farmár nemusel pri jej použití nič meniť na svojich postupoch a technickom vybavení. Vrstva absorbentu je nanesená priamo na semienku, takže osivo môže ísť rovno do sejačky,“ vysvetľuje B. Žúži. Výrobcovia osív zase môžu prípravok pridať do linky rovnako, ako pridávajú insekticídy, hnojivá alebo iné doplňujúce látky.

Slovenskí chemici vyvinuli revolučné riešenie na boj so suchom

Bohuslav Žúži (vľavo) a Ján Horváth kontrolujú výsev kukurice potiahnutej absorbentom z dielne firmy Pewas. Zdroj: Martina Brunovská

Poľnohospodár Juraj Deák z levickej veľkofarmy Tekovia hovorí, že v suchách, ktoré v ostatných rokoch čoraz častejšie sužujú región, by to bolo revolučné riešenie. Podstatná je podľa neho cena prípravku. Po minuloročnej dobrej úrode a slabom predaji európskych plodín na zahraničných trhoch ostalo v slovenských skladoch takmer 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa