Slovenky vídajú na výplatnej páske každý mesiac priemerne o 283 eur menej než muži. Tento rozdiel sa síce v percentuálnom vyjadrení z roka na rok znižuje, ale len veľmi pomaly. Vyplýva to z dát, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) pri príležitosti Medzinárodného dňa rovnosti v odmeňovaní.

Problémom nie je ani tak základná mzda ako výška odmien. Muži na prémiách inkasujú o 45 percent viac ako ženy. „Medzi faktory, ktoré vplývajú na pomalší rast miezd žien oproti mzdám mužov, patrí najmä vzdelanie a zastúpenie mužov a žien v jednotlivých nízko- alebo vysokopríjmových ekonomických činnostiach a zamestnaniach,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania ŠÚ SR Ivan Chrappa.

Najväčšia priepasť medzi mzdami mužov a žien je v Trenčianskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji. Naopak, najviac rovnostársky je Prešovský kraj. Dôvodom však je, že sú tam mzdy celkovo nízke. Väčšinou totiž platí, že rozdiely v odmeňovaní bývajú tým markantnejšie, čím sú zárobky vyššie. Týka sa to bohatších regiónov aj riadiacich postov a vysokošpecializovaných profesií. Ak sa muž stane obchodníkom v oblasti ICT, môže oproti kolegyniam očakávať takmer dvojnásobnú mzdu. Na manažérskych postoch rozdiely medzi odmenami pánov a dám presahujú aj tisícku. V rebríčku najväčších rozdielov však nájdeme aj robotnícke profesie – napríklad na pozícii operátor gumárenskej výroby je rozdiel 615 eur mesačne.

Apple predstavil na konferencii WWDC hneď niekoľko noviniek, ktoré sa týkajú hlavne softvéru
Neprehliadnite

Telefón aj auto sa oplatia kúpiť doma, ale nie za slovenské mzdy

Na druhej strane existuje niekoľko málo (zvyčajne slabšie platených) odborov, kde si ženy vážia viac ako mužov. Oproti mužským polovičkám zarábajú viac učiteľky či recepčné.