Lego niekedy označujeme ako hračku pre dospelých. Pri tvorbe výsledného diela z malých plastových kociek používame ruky a fantáziu. Doba však pokročila a na uľahčenie práce dnes dokážeme vymyslieť roboty, ktoré všetko urobia za nás. Naprogramujeme im algoritmus a robotická ruka postaví lego za nás. Táto analógia je, samozrejme, obrazná pre lepšie pochopenie Košičanov, ktorí vytvorili robotickú technológiu vytvárajúcu stavebnice podľa vopred naprogramovaných cieľov.

Ak sa presunieme do reálneho sveta, robotické ramená môžu napríklad kŕmiť človeka, ktorý je pripútaný na lôžku, či pomáhať ľuďom pri akejkoľvek inej činnosti. V priemysle sa využívajú ako konfigurovateľné roboty na vytváranie úkonov, ktoré nemusí človek monotónne opakovať. Najväčšia výhoda je v konfigurácii robotov podľa vlastnej potreby. Ak dokončíte jednu naprogramovanú činnosť, nastavíte robota na inú.

Spoluzakladateľ spoločnosti BBG Dominik Brichta.
Neprehliadnite

Za štyri mesiace kúpili 15 e-shopov a získali 200 miliónov. Slováci valcujú nemecký trh

Prototyp z vlastného vrecka

Slovenská firma Spinbotics vyvíja novú generáciu modulárnych inteligentných pohonov pre výrobné a nevýrobné systémy. Na základoch týchto pohonov budujú v Spinbotics stavebnicový systém na stavbu robotických zariadení a iných systémov.

Nápad vznikol pred dvomi rokmi, keď sa Košičan Peter Tkáč v rámci svojho zamestnania rozhodol optimalizovať robotické zariadenia. Hlavnou myšlienkou bolo nájsť univerzálne, kompaktnejšie a rozmerovo menšie riešenie elektrického pohonu, nič vhodné však nenašiel. Práve vtedy mu napadla myšlienka integrácie elektrického motora do prevodovky. „Odvtedy som po práci a po nociach pracoval na tom, aby sa myšlienka premenila na realitu,“ opisuje svoje začiatky pre TREND.

Neskôr si spravil detailný prieskum trhu a následne spísal prvý úžitkový vzor. V súčasnosti je vytvorených deväť úžitkových vzorov, jeden slovenský patent a jeden medzinárodný patent. Firma má pripravené ďalšie štyri patentové prihlášky. „Nasledoval vývoj, ktorý zahŕňal konštrukčný návrh, výrobu prototypu, overenie funkčnosti, odstránenie chýb a výrobu funkčného vzoru pohonu,“ približuje P. Tkáč.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa