Príjmy z golfovej turistiky sú lákavé, a preto sa jednotlivé štáty snažia aj o rozvoj tejto formy cestovného ruchu. Pokiaľ to možnosti dovoľujú, ide o alfu a omegu každého turizmu. Dokonca golfová turistika celosvetovo rastie už štvrtý rok po sebe. Len v tomto roku o takmer desať percent.
Rekreácia na golfových greenoch totiž dávno presiahla služby výlučne golfových ihrísk. Hráči očakávajú viac, a najmä svoj čas strávený na zelenej tráve nechcú vtláčať do dvanástich hodín jedného dňa. Má to svoju odozvu. Mnohí svoje investície vkladajú do vlastných rezidencií pri golfových ihriskách alebo hľadajú v blízkosti greenov ubytovanie.
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
Služby na úrovni
Potvrdzujú to dokonca štatistiky. Podľa poradenskej spoločnosti KPMG Slovensko sa jednoznačne oplatí kúpiť nehnuteľnosť v golfovom areáli. „Developeri golfových ihrísk na Slovensku v súčasnosti tiež ponúkajú možnosť kúpenia nehnuteľnosti v danej oblasti. Keďže však golf na Slovensku ešte nie je bežným športom, táto príležitosť nie je tak často využívaná. Kvalitná nehnuteľnosť v obľúbenej golfovej lokalite však môže byť príťažlivou voľbou nielen pre golfistov,“ uvádza Peter Borák, partner KPMG na Slovensku.
Dodáva, že návštevníci golfových stredísk majú dopyt práve po doplnkových službách, ktoré spríjemnia ich pobyt. Takmer polovica skúmaných zariadení má rozsiahle wellness centrá či kúpele. Tieto služby sú dnes vnímané takmer ako povinnosť. Hlavne pre Európanov bývajú často aj určujúcim faktorom pri výbere hotela v golfovom stredisku. O to viac v tom prípade, že so sebou majú niekoho, kto golf nehrá.
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
Slovenské hotely i ihriská sú si toho vedomé. V tomto smere si mnohé berú príklad najmä zo susedného Rakúska, kde sa golfový turizmus prepracoval na celkom iný stupeň. Podľa nich je totiž pridanou hodnotou, keď majú golfisti výhľad na prvú jamku ihriska už priamo z hotela. Samozrejme, radi si za túto možnosť aj priplatia. Mnohé takzvané najlepšie wellnessové hotely (Best Wellness Hotels Austria) v Rakúsku sa zamerali práve na golfistov. Ak sa aj ihrisko nachádza ďalej, je k nemu k dispozícii prepravná služba alebo zvýhodnený poplatok za hru pre hotelových hostí.
Tradícia tatranského golfu
Už klasickým príkladom, ako tento model najlepšie funguje na Slovensku, je hotel International na golfovom ihrisku vo Veľkej Lomnici. Tatranský golf tu má už svoju tradíciu a samotný hotel oslávil začiatkom júla prvú dekádu svojho fungovania.
„Vážime si, že z mesiaca na mesiac pribúdajú hostia, ktorí sa k nám vracajú a často prichádzajú aj s novými priateľmi. Odhadujeme, že až 60 percent našich hotelových hostí sú golfisti,“ tvrdí Danka Velecká z marketingového oddelenia hotela International.
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
Svojich golfistov okrem početných turnajov počas roka oslovujú aj kreatívnymi aktivitami, ako sú napríklad nočné turnaje na päť jamiek vo svetle faklí a so svietiacimi loptičkami až po turnaje pre negolfistov.
Tatry sa snažia nasledovať aj iní, hoci v porovnaní napríklad s Českom máme stále čo dobiehať. Tamojší trh a golfový turizmus možno považovať za jeden z najviac rozvinutých v rámci východnej Európy. Golfová participácia tu rástla aj v čase hospodárskej krízy a počet golfistov sa od roku 2007 takmer zdvojnásobil. Na začiatku roka 2015 bolo v Česku registrovaných takmer 57-tisíc golfistov. Nehovoriac o zahraničných hráčoch, ktorí do Českej republiky za golfom prichádzajú a sú najvďačnejšou klientelou pre golfové hotely. Na Slovensku je aktuálne 7 600 unikátnych registrovaných golfistov všetkých vekových kategórií.
Hotel Sv. Ludmila v Skalici sa dokonca prezentuje aj názvom pridruženej webovej stránky „golfskalica.sk“ ako jednoznačne golfový hotel. Nachádza sa len niekoľko minút od vstupu k osemnásťjamkovému ihrisku vo vinohradníckej časti Skalice. Hosťom poskytuje 15-percentnú zľavu či možnosť využiť ponuku golfových balíčkov vrátane poplatkov (fee). Ak by golfisti nemali po hre ešte dosť golfu, hotel má k dispozícii aj golfový trenažér.
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
Golfistom aj negolfistom
S podobným golfovým podtónom, hoci bez golfového ihriska, sa prezentuje aj donovalský hotel Galileo, ktorý zvyknú často navštevovať golfisti pri presunoch cez krajinu. Hotely pritom rady participujú aj ako partneri pri golfových turnajoch a pobyt v ich zariadeniach ponúkajú ako výhru v turnaji. Skĺbiť svoje služby s golfistami sa snaží aj štvorhviezdičkový Hotel Partizán na Táľoch. Napriek tomu, že golfisti využívajú jeho služby v menšej miere, pretože spoločnosť, ktorá je prevádzkovateľom susedného golfového ihriska disponuje vlastnými ubytovacími zariadeniami, vyhovieť vedia aj tejto klientele.
„Stretávame sa s ňou pravidelne – avšak bez špecifických požiadaviek, ktoré by sa výrazne líšili od iných prirodzene náročných hostí. Po aktívnom oddychu na greenoch radi relaxujú v našom trojpodlažnom Nature Wellness centre alebo si vychutnávajú kuchyňu v jednom z našich stravovacích stredísk,“ uvádza Alena Kičová z Hotela Partizán. V závere tohto roka pribudnú pre hostí ďalšie nové priestory spa, balneo a fitness. Práve pôžitky pred a po hre si vychutnáva väčšina golfistov.
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
V Penati majú hotel v pláne
Prepojenie so širším golfovým turizmom v súčasnosti najviac láme hlavu aj najväčšiemu ihrisku na Slovensku Penati Golf Resort. Má dve špičkové osemnásťjamkové ihriská, z celkového počtu hráčov až 66 percent je zahraničných, najčastejšie z Česka, Rakúska a Japonska. Podľa viceprezidenta klubu Richarda Hudeca je hotel súčasťou ďalších plánov Penati v horizonte troch rokov. Ako ďalej dodal, projekt je už hotový. Alternatívy v ubytovaní si zatiaľ ich hostia nachádzajú v širšom okolí, alebo využívajú špecifický typ ubytovania v Golf Residence Senica. Projekt, ktorý patrí ku golfovému stredisku, je však určený najmä privátnym vlastníkom nehnuteľností. „Rozhodli sme sa postupom času zmeniť golfový rezort na relaxačné a víkendové centrum, na čosi, čo sa dá stručne zhrnúť do slov – doma na ihrisku. Investíciou do nehnuteľnosti v rezorte dostáva majiteľ automaticky členstvo v golfovom klube, no súčasne aj možnosť stráviť čas s ostatnými priateľmi či rodinou,“ uvádza Peter Zálešák, akcionár spoločnosti Golf Residence Senica, ktorá má na starosti práve jeden z najväčších projektov tohto typu na Slovensku.
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
Pochopenie regiónov
Pre hotely i ihriská sa takéto prepojenie oplatí. Podľa medzinárodnej asociácie golfových touroperátorov (IAGTO) generuje golfová turistika ročne tržby na úrovni približne 20 miliárd dolárov a ako jedna z mála je schopná prilákať milióny turistov po celom svete.
Na Slovensku si to, našťastie, začínajú uvedomovať aj samotné regióny, nielen hotely. Vidia to tak najnovšie aj v liptovskej obci Dúbrava na úpätí Nízkych Tatier, kde golfové ihrisko, ako doplnok tamojšieho turizmu a hotelierstva, jednoznačne chýba. Obec všemožne podporuje niekoľko rokov pripravovaný projekt výstavby golfového areálu. „Aktivitu súkromného investora vítame. Držíme mu všetky palce, aby sa mu podarilo zrealizovať tento odvážny projekt. Sme vďační za každý perspektívny rozvojový impulz. A najmä ide o projekt, ktorý odtiaľto nič neodnáša. Všetko, čo sa vybuduje, tu ostane natrvalo,“ tvrdí starosta obce Vladimír Janičina. Dodáva, že „konzervatívny pohľad na golf už dávno nie je pravdou“. Proces obstarávania stavebného povolenia by sa mal začať už na budúci rok.
Turecká golfová riviéra
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
Pre Slovákov je vzorom golfového turizmu jednoznačne turecký Belek, a to aj preto, že ponúka zaujímavú hru a pobyt v hoteloch v mesiacoch, keď sú slovenské greeny pod snehom. Turecký Belek je raj golfistov, poskytuje kvalitné kurzy a aj ihriská pre profesionálov. Väčšina kurzov sa koná v rekreačných strediskách, ktoré ponúkajú all inclusive golf balíčky. Golfový turizmus sa stal jedným z primárnych lákadiel Beleku, je vyhľadávaný ako golf dovolenka v Turecku či golfový pobyt v Turecku. V Beleku a okolí je vybudovaných viacero ihrísk na svetovej úrovni, jedným z prvých bol práve National, ktorý navrhli David Feherty a David Jones v roku 1994.
Rakúsko pre pôžitkárov
Zdroj: Hotel Ebner's
V rakúskych podmienkach zaujme Hotel Ebner‘s Waldhof. Ide o malú dedinku na brehu jazera s vlastnou hotelovou plážou, veľkým wellness a privátnym deväťjamkovým golfovým ihriskom. Iným známym rezortom tohto typu je Andreus Golf & Spa Resort v Južnom Tirolsku neďaleko kúpeľného strediska Meran, kde sa nachádza päťhviezdičkový hotel Golf & Spa Hotel Andreus, doslova prepletený golfovými fairwayami ihriska Passeier Meran.
Emiráty pre náročných
Zdroj: Vladimíra Orgoňová
O tom, ako sa služby dajú priviesť takmer do dokonalosti, dokazuje hotel Waldorf Astoria v Spojených arabských emirátoch v emiráte Ras al Khaimah. Leží na pobreží Arabského zálivu s výhľadom na majestátne hory Hajar, v susedstve 18-jamkového ihriska. Len čo hosť vystúpi z taxíka, je mu venovaná maximálna starostlivosť. Na recepcii dostane na osvieženie po ceste silnú kávu osladenú datľou, vlhký froté uteráčik, batožinu si nájde na izbe skôr, ako si vybaví všetky potrebné náležitosti na recepcii. Každá izba má samostatný, dokonale vybavený priestranný šatník. Ihrisko Al Hamra je osvetlené každú noc pre tých, ktorí radšej hrajú po západe slnka, keď je už aj teplota vzduchu prijateľnejšia. Hotel zaisťuje pre rodiny s deťmi aj babysitting.