Začiatkom apríla spoločnosť Axon Neuroscience oznámila, že vyvinula sľubnú peptidovú vakcínu proti Covidu-19. Nový koronavírus pritom nie je hlavným ťažiskom záujmu tejto slovenskej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na boj s Alzheimerovou chorobou. CEO spoločnosti Michal Fresser hovorí o potenciálne prevratnej vakcinácii proti Alzheimerovej chorobe, najnovších metódach vakcinácie proti Covidu-19 a nástrahách ich možného využitia v skorej budúcnosti.

Ako názov spoločnosti napovedá, dlhodobo sa sústreďujete na boj s neurologickými ochoreniami, najmä Alzheimerovou chorobou. Čo je dôvodom tohto záujmu?

Spoločnosť Axon Neuroscience založil v roku 1999 pán profesor Michal Novák. Jeho výskum Alzheimerovej choroby, ktorý sa začal v Laboratóriu molekulovej medicíny MRC v Cambridgei v Spojenom kráľovstve už v roku 1985,  je spätý s tromi nositeľmi Nobelovej ceny – Aaronom Klugom, Césarom Milsteinom a Johnom Walkerom. Hviezdnemu tímu sa podarilo realizovať kľúčový objav proteínu tau ako integrálnej súčasti neurofibrilárnych klbiek, ktoré sa považujú za hlavného pôvodcu Alzheimerovej choroby. Profesor Novák ako prvý opísal spojenie medzi patologickou formou proteínu tau a Alzheimerovou chorobou a navrhol ho ako cieľ pre potenciálnu terapiu. Tu sa začal písať príbeh, ktorého súčasťou je Axon už viac ako 20 rokov.

Po dvadsiatich rokoch skúmania vakcíny proti Alzheimerovej chorobe ste koncom minulého roka ukončili druhú fázu klinického skúšania svojej peptidovej vakcíny. Aké boli výsledky?

Výsledky sa stali hlavnou udalosťou druhej celosvetovo najväčšej konferencie zameranej na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu – AAT-AD/PD 2020. Ako prvej spoločnosti sa nám s terapiou zacielenou na tau proteín podarilo potvrdiť takmer na 200 pacientoch, že naša vakcína je účinná a bezpečná bez akýchkoľvek významných nežiaducich účinkov. U liečených pacientov s miernou formou Alzheimerovej choroby sme spomalili neurodegeneratívny proces oproti pacientom na placebe až takmer o 60 percent.

Kedy začnete s veľkou treťou fázou skúšania? Čo je limitujúcim faktorom?

Náš pôvodný plán bol začať tretiu fázu klinického skúšania už koncom roka 2020, ale súčasná globálna situácia spôsobená pandémiou tomu nepomáha. Keďže ide o globálne klinické skúšanie, ktoré by malo prebiehať v USA a v Európe, je otázne, ako skoro budú nemocnice a klinické pracoviská opätovne schopné zapojiť pacientov do klinických skúšok. V našom prípade je to o to väčšie riziko, keďže cielime na populáciu, ktorá je staršia ako 55 rokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa