Pandémia ukazuje, že v týchto kritických časoch je reakčný čas medzi schválením akéhokoľvek opatrenia politikmi a jeho realizáciou neprimerane dlhý. Slovenská byrokracia na takéto tempo nie je zvyknutá a, žiaľ, dopláca na to ekonomika s tisíckami firiem čakajúcimi na likviditu, ktorú im sľubovali už pred mesiacmi.

Nič sa nedá robiť. Slovenskú štátnu mašinériu sme roky zanedbávali a teraz musíme tento boj s vírusom a jeho následkami dobojovať s tým, čo máme. Zároveň je to varovný prst, ktorý nám hovorí, že skvalitňovanie úradníckeho aparátu sa musí stať prioritou novej vlády.

Podľa názorov nemeckého sociológa z prelomu 19. a 20. storočia Maxa Webera je byrokracia, teda vláda úradníkov, najefektívnejšia forma spravovania spoločnosti. Jeho predstavy sú doteraz základným kameňom fungovania štátnej správy.

Napriek všeobecne zlej povesti štátna administratíva môže byť aj mladá, energická a moderná. Môže efektívne a rýchlo riešiť problémy občanov, odolávať korupcii a dokonca prichádzať s inováciami a novými nápadmi. Kľúčovým slovíčkom v tomto úsilí je profesionalizácia. Jej najväčším nepriateľom je politizácia, teda dosadzovanie kamarátov či príbuzných na posty vysokého, ale aj stredného manažmentu verejnej správy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa