Najväčšou z nich je americká spoločnosť BlackRock, ktorá vlani spravovala aktíva investorov v hodnote 4,5 bilióna dolárov. Na úspechoch tohto finančného obra sa podieľa aj Slovák Peter Martišek.
Rodený Bratislavčan hľadá investičné možnosti vo firmách, ktorých akcie nie sú obchodované na burze. Private equity časť biznisu BlackRocku má podľa neho hodnotu približne dvadsať miliárd dolárov. P. Martišek je vo vedení jej ázijskej časti – riadi šesťčlenný tím so sídlom v Hongkongu. „Pokrývame všetko od Indie na východ vrátane Pacifiku. Investujeme, monitorujeme existujúce investície a udržiavame vzťahy s klientmi,“ hovorí.
Nedávne obchody? Rastový kapitál pre čínsku logistickú spoločnosť či investícia do poisťovne v Južnej Kórei. Bližšie podrobnosti firma nezverejňuje. Ako dokáže šesť ľudí zvládnuť investície v takom veľkom regióne? „Naša úloha v obchode je relatívne pasívna, vytvoríme konzorcium s lokálnym partnerom, ktorý je potom zodpovedný za denný manažment investície, napríklad výkon akcionárskych práv. Robíme vyššiu úroveň kontroly,“ spresňuje P. Martišek.
Práca v špičkovej finančnej inštitúcii si vyžaduje zmenu myslenia. Firma predpokladá prístup vlastníka, nie zamestnanca
Cesta na západ
Ako sa dostane Slovák do najväčšej investičnej firmy na svete? Tridsiatnik P. Martišek považuje za kľúčové ambície a kvalitné vzdelanie. O cudzine sníval od strednej školy. „Veľmi som chcel objaviť zahraničie, vyskúšať a zažiť niečo nové,“ hovorí. Na gymnáziu vymyslel plán, ako sa dostať na zahraničnú univerzitu – cez obľúbený šport. „Hral som na slušnej úrovni futbal a snažil som sa to využiť, hľadal som športové štipendiá v rôznych krajinách.“
Systematické hľadanie a posielanie žiadostí po dvoch rokoch prinieslo ovocie. V tom období už študenta bratislavskej Ekonomickej univerzity prijala Lander University z východného pobrežia Spojených štátov. Amerika okamžite dostala prednosť. Zaplatiť zhruba stotisíc dolárov za štvorročné štúdium finančného manažmentu pomohli mladému Slovákovi štipendiá a tiež príjmy z práce popri škole v malej brokerskej spoločnosti.
„Získať zahraničné vzdelanie bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť. Odkázaný sám na seba som bol nútený prevrátiť spôsob myslenia, myslieť strategicky a samostatne, postarať sa sám o seba. Všetko ostatné sa už odvíjalo od toho, že som to zvládol. Neskôr som sa už len pravidelne utvrdzoval v tom, že stále mám chuť kariérne rásť a ochotu veľa pracovať a vzdelávať sa,“ hovorí s odstupom času.
Finančné centrá
Po návrate domov sa P. Martišek vďaka angličtine, diplomu zo zahraničnej školy a pracovnej praxi v cudzine zaradil medzi najatraktívnejších absolventov na trhu. Ponuky na Slovensku však systematicky odmietal. „Chcel som pracovať v zahraničí, najlepšie v niektorom z finančných centier, v Londýne alebo vo Frankfurte nad Mohanom a byť konfrontovaný s tým, čo sa deje vo veľkom finančnom svete,“ vysvetľuje.
Predstavy mu napokon splnil malý investičný fond pod krídlami švajčiarskej zaisťovne Swiss Re. P. Martišek nastúpil na analytickú pozíciu v Zürichu a po necelom roku sa osvedčil natoľko, že dostal ponuku viesť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?