Cesta je pritom príznačné slovo pre firmu Sylex, ktorá sa dnes zaoberá výrobou a vývojom optovláknových káblov, ako aj senzorických systémov. Senzorické systémy merajúce rôzne parametre slúžia napríklad na sledovanie štrukturálneho stavu a bezpečnosti bratislavských mostov.
Spolupráca firmy Sylex so špičkovým výskumným centrom CERN, zákazka pri obnove zrúteného mosta v talianskom Janove či použitie systémov v rámci londýnskeho podzemia, to sú dôkazy, že aj stredne veľká spoločnosť s vyše dvesto zamestnancami dokáže obhájiť meno na medzinárodnom trhu.
Na prvý pohľad vyzerá história rodinnej firmy Sylex ako ideálny príbeh ponovembrového podnikania. Americký koncern Molex, ktorý vyrába konektorové a spájacie systémy, sa rozhodol investovať do výroby v bývalom východnom bloku. Našiel si zástupcu zo Slovenska, ktorý sa orientoval v pomerne neprebádanom teréne začínajúcej trhovej ekonomiky.
„Otec ich presviedčal, že pôjde o výhodnú investíciu, a zároveň sa ponúkol, že prípadnú spoluprácu bude sám viesť,“ hovorí o počiatkoch Sylexu jeho generálna riaditeľka Dana Synaková. Jej otec Dušan Synak zakladal joint venture s firmou Molex s jasnou víziou a dlhodobými cieľmi. Chcel sa dopracovať k počtu tristo zamestnancov a k obratu 30 miliónov eur.
Podľa D. Synakovej koncern Molex hľadal v prvej polovici 90. rokov minulého storočia nové trhy a vďaka kontaktu na jej otca mal záruku, že partner zo strednej Európy zoženie ľudí a priestory na úspešné spustenie výroby. D. Synak mal totiž pracovné skúsenosti v spoločnosti Kablo, ktorá v Bratislave vyrábala elektrotechnický materiál ako silnoprúdové káble a vodiče.
Zdroj: Robo Hubač
Začínali montážou telefónov
Na začiatku išlo v prípade Sylexu o „garážovú firmu“ v bratislavskom Ružinove s priestormi s rozlohou dvesto štvorcových metrov, ktoré zahŕňali okrem administratívnej časti aj malú halu. Do spoločnej firmy vložili Američania 35-tisíc korún a slovenský spoločník D. Synak 65-tisíc korún, čím sa stal väčšinovým vlastníkom.
„Otec začínal s kolegom a okrem nich vo firme pracovali traja operátori. Keď sa výroba po polroku rozbehla, fungovali štyria administrátori vrátane môjho otca a dvadsiatka operátorov,“ hovorí o začiatkoch súčasná riaditeľka, ktorá prevzala žezlo po otcovej smrti v roku 2018.
V úvode výroby skladali operátori konektorové komponenty, pričom išlo o manuálne jednoduchý proces. Výroba fungovala na princípe, že sa zaslaný materiál zložil u nás a poslal naspäť. Vtedajšie náklady a finančná nenáročnosť Bratislavy boli rozhodujúce faktory, prečo sa tento druh práce vykonával práve u nás. Prišiel materiál z Nemecka, ktorý na Slovensku opracovali a vrátili do tamojšej výrobnej jednotky.
Krátko nato sa koncern rozhodol rozšíriť svoje portfólio aj o oblasť vláknovej optiky, čo ambiciózny slovenský spoločník vnímal ako veľkú príležitosť. Snaha sa prejavila aj v rozširovaní kapacít, pričom v roku 2000 postavil Molex prvú časť novej budovy v Ružinove, v ktorej sa výroba realizuje dodnes.
Zdroj: Robo Hubač
Jóbova zvesť
O štyri roky sa však cesty zahraničného partnera
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?