Cesta je pritom príznačné slovo pre firmu Sylex, ktorá sa dnes zaoberá výrobou a vývojom optovláknových káblov, ako aj senzorických systémov. Senzorické systémy merajúce rôzne parametre slúžia napríklad na sledovanie štrukturálneho stavu a bezpečnosti bratislavských mostov.

Spolupráca firmy Sylex so špičkovým výskumným centrom CERN, zákazka pri obnove zrúteného mosta v talianskom Janove či použitie systémov v rámci londýnskeho podzemia, to sú dôkazy, že aj stredne veľká spoločnosť s vyše dvesto zamestnancami dokáže obhájiť meno na medzinárodnom trhu.

Biznis Hub
Biznis Hub

Na prvý pohľad vyzerá história rodinnej firmy Sylex ako ideálny príbeh ponovembrového podnikania. Americký koncern Molex, ktorý vyrába konektorové a spájacie systémy, sa rozhodol investovať do výroby v bývalom východnom bloku. Našiel si zástupcu zo Slovenska, ktorý sa orientoval v pomerne neprebádanom teréne začínajúcej trhovej ekonomiky.

„Otec ich presviedčal, že pôjde o výhodnú investíciu, a zároveň sa ponúkol, že prípadnú spoluprácu bude sám viesť,“ hovorí o počiatkoch Sylexu jeho generálna riaditeľka Dana Synaková. Jej otec Dušan Synak zakladal joint venture s firmou Molex s jasnou víziou a dlhodobými cieľmi. Chcel sa dopracovať k počtu tristo zamestnancov a k obratu 30 miliónov eur.

Podľa D. Synakovej koncern Molex hľadal v prvej polovici 90. rokov minulého storočia nové trhy a vďaka kontaktu na jej otca mal záruku, že partner zo strednej Európy zoženie ľudí a priestory na úspešné spustenie výroby. D. Synak mal totiž pracovné skúsenosti v spoločnosti Kablo, ktorá v Bratislave vyrábala elektrotechnický materiál ako silnoprúdové káble a vodiče.

Slováci, ktorí vyrábajú pre CERN, zrútený most v Janove aj londýnske podzemie

Zdroj: Robo Hubač

Začínali montážou telefónov

Na začiatku išlo v prípade Sylexu o „garážovú firmu“ v bratislavskom Ružinove s priestormi s rozlohou dvesto štvorcových metrov, ktoré zahŕňali okrem administratívnej časti aj malú halu. Do spoločnej firmy vložili Američania 35-tisíc korún a slovenský spoločník D. Synak 65-tisíc korún, čím sa stal väčšinovým vlastníkom.

„Otec začínal s kolegom a okrem nich vo firme pracovali traja operátori. Keď sa výroba po polroku rozbehla, fungovali štyria administrátori vrátane môjho otca a dvadsiatka operátorov,“ hovorí o začiatkoch súčasná riaditeľka, ktorá prevzala žezlo po otcovej smrti v roku 2018.

V úvode výroby skladali operátori konektorové komponenty, pričom išlo o manuálne jednoduchý proces. Výroba fungovala na princípe, že sa zaslaný materiál zložil u nás a poslal naspäť. Vtedajšie náklady a finančná nenáročnosť Bratislavy boli rozhodujúce faktory, prečo sa tento druh práce vykonával práve u nás. Prišiel materiál z Nemecka, ktorý na Slovensku opracovali a vrátili do tamojšej výrobnej jednotky.

Krátko nato sa koncern rozhodol rozšíriť svoje portfólio aj o oblasť vláknovej optiky, čo ambiciózny slovenský spoločník vnímal ako veľkú príležitosť. Snaha sa prejavila aj v rozširovaní kapacít, pričom v roku 2000 postavil Molex prvú časť novej budovy v Ružinove, v ktorej sa výroba realizuje dodnes.

Slováci, ktorí vyrábajú pre CERN, zrútený most v Janove aj londýnske podzemie

Zdroj: Robo Hubač

Jóbova zvesť

O štyri roky sa však cesty zahraničného partnera

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa