V renomovaných zahraničných salónoch sa krajčír napríklad po troch rokoch dostane len ku kompletnému vypracovaniu nohavíc. Zodpovednosť za návrh, strih a ručné ušitie celého obleku dostáva až po desiatich rokoch. Bespoke krajčírstvo, ako sa tento druh remesla označuje, je tak bezpochyby aj umením.

Štyria potenciálni krajčíri

Maximilian Mucska sa krajčírstvu profesionálne venuje už štyridsať rokov. Napriek tomu, že pri ňom strávil celý život, od svojich štyroch synov neočakával, že budú v jeho šľapajach pokračovať. Dokonca im hovoril, že keď pôjdu za krajčírov, doláme im ruky.

Remeslu sa napokon vyučil jeho prvý syn Patrik, ktorého šitie chytilo, keď mal štrnásť rokov. Vyštudoval odevnú priemyslovku, ktorá ho však naučila len to, ako robiť konfekcie. Otcovi pomáha už sedemnásť rokov.

„Málokto v štrnástich rokoch vie, čo chce v živote robiť. Ja som to aj vďaka otcovi vedel. Navyše som bol trpezlivý, precízny a videl som veci do detailov,“ vysvetľuje pre TREND Patrik Mucska. Ručné šitie sa učil od otca, z knižiek aj priamo v praxi.

Do rodinného biznisu časom vstúpil aj druhý syn Erik. Bolo to pred desiatimi rokmi, keď mal dvadsaťjeden rokov a za sebou strednú zdravotnícku školu a niekoľkoročnú prax v Spojenom kráľovstve, kde pracoval ako aupair a popritom sa učil angličtinu. Pôvodne chcel ísť študovať urgentnú zdravotnú starostlivosť a fyzioterapiu na Slovenskú zdravotnícku univerzitu.

Napokon, ako sám hovorí, ho osvietilo a pridal sa k rodinnému biznisu. Nie však ako krajčír, hoci pekné odevy si vždy obliekal rád. Vo firme Maximilian Mucska Tailors má na starosti obchod, marketing a komunikáciu s dodávateľmi. Podľa otca je Erikovou silnou stránkou vizionárstvo.

Slováci, ktorí obliekajú svetové operné hviezdy

„O smerovaní firmy rozhodujeme s bratom pol na pol a pri delení výhod máme každý vrátane otca tretinu.“ Erik Mucska, Maximilian Mucska Tailors Zdroj: Maňo Štrauch

Tretieho syna v poradí, Mareka, krajčírstvo nikdy nelákalo. Pracuje ako kuchár v hoteli v Rakúsku. Najmladší Nicolas ešte študuje na vysokej škole informačné technológie. O vstupe do spoločného podniku neuvažujú. V čase, keď mal zakladateľ rodinného klanu najviac roboty, s ručnými prácami mu pomáhala aj manželka Helena.

Vtipný a skromný muž Maximilian Mucska už medzitým nechal rozhodovanie v oblasti smerovania firmy a obchodných záležitostí na svojich synov Erika a Patrika. „Na synov sa môžem absolútne spoľahnúť,“ vysvetľuje.

Postupná cesta k živnosti

Šesťdesiatnik Maximilian Mucska mal k šitiu vždy blízko. „Kedysi bola taká doba, že mama doma popri práci ešte aj šila, takže som od nej veľa vecí odpozoroval.“ Okrem toho ho v mladosti lákala práca s drevom. Šikovnosť zdedil aj po mužskej rodinnej línii: starý otec bol obuvník a otec zase zručný tesár.

Po základnej vojenskej službe sa Maximilian koncom sedemdesiatych rokov zamestnal v štátnom podniku Vkus. Šil konfekčné saká a obleky pre maloobchod, pričom sa venoval aj zákazkovému šitiu. V roku 1985 odišiel z Bratislavy do Senca, kde si otvoril dielňu na opravu odevov pre obyvateľov mesta.

Súkromne šiť v tom čase oficiálne nemohol. Situácia sa zmenila krátko pred Nežnou revolúciou, keď sa uvoľnilo podnikanie v rámci malých remesiel a on si mohol otvoriť živnosť. „Živnosť som chcel mať aj preto, lebo som sa dokázal plne postaviť za svoju prácu a nemusel som po nikom nič opravovať,“ hovorí pre TREND M. Mucska. Svoje zákazkové šitie tak zoficiálnil.

Slováci, ktorí obliekajú svetové operné hviezdy

Maximilian Mucska sa krajčírstvu venuje 40 rokov. Netrval na tom, aby synovia išli v jeho šľapajach. Zdroj: Maňo Štrauch

Svetové operné domy

Popri zákazkovom šití pre jednotlivcov a opravách odevov sa začal Maximilian Mucska od roku 2000 venovať aj výrobe kostýmov pre divadlá v Rakúsku vrátane slávneho

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa