Administratívne aj bytové domy a vily, továrne, športové haly, televízne veže, pamätníky, diaľnice, vodné priehrady aj elektrárne, záhradné mestá či panelové sídliská po celej Českej republike aj Slovensku. Ikonické stavby prvej republiky, diela vybočujúce zo šedi obdobia socializmu alebo moderné dominanty nového tisícročia. Česi a Slováci môžu hlasovať za stavby postavené za sto rokov od vzniku spoločného štátu, ktoré považujú za najvýznamnejšie.
S nápadom pridať sa k oslavám stého výročia vzniku Československej republiky anketou České a slovenské stavby storočia prišla Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov. Chcela tak propagovať úspechy tunajšieho staviteľstva počas uplynulých sto rokov.
„Do projektu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 až do súčasnosti. V Československu a potom v Českej a Slovenskej republike bolo postavených mnoho významných a pre ďalší vývoj spoločnosti dôležitých stavieb, z ktorých odborná komisia vybrala sto nominovaných,“ približuje Ján Kyseľ, odborný garant ankety za Slovenskú komoru stavebných inžinierov, ktorú spolu s Českým zväzom stavebných inžinierov, Slovenským zväzom stavebných inžinierov a SIA – Radou pre výstavbu ČR prizvali k organizácii ankety.
Mohyla M. R. Štefánika na Bradle Zdroj: Slovenská komora stavebných inžinierov
Na výber je sto diel
Vyhlasovatelia oslovili štyri desiatky odborných partnerov, aby navrhli stavby, ktoré považujú za najvýznamnejšie. Z nich vybrali 66 stavieb v Česku a 34 na Slovensku. „Medzi zásadné kritériá patrilo, aby medzi nominovanými boli stavby, ktoré dlhodobo preukázali svoju výnimočnosť, ale aj novodobé stavby, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnili našu spoločnosť a stali sa určitými všeobecne známymi symbolmi,“ vysvetľuje J. Kyseľ. Vo výbere sa tak ocitli veľmi rôznorodé typy stavebných diel.
Podľa J. Kyseľa doterajšie hlasovanie naznačuje, že okrem historicky overených dostávajú veľký počet hlasov aj súčasné stavebné diela, ktoré zaujali originálnym konštrukčným, technickým alebo architektonickým riešením. Za dva mesiace od spustenia hlasovania navštívilo internetovú stránku ankety už 60-tisíc ľudí a hlasovalo 14-tisíc z nich, hovorí spoluautorka projektu Šárka Janoušková, výkonná riaditeľka Informačného centra Českej komory autorizovaných inžinierov a technikov.
Š. Janoušková priznáva, že komora dostávala po vyhlásení ankety veľa otázok na výber stavieb.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?