Týždeň, ktorý predchádzal stretnutiu ministrov vnútra členských krajín Európskej únie, venovali slovenskí vládni politici tomu, aby sa zabetónovali na svojich pozíciách. Aj keď sa najdôležitejší činitelia kabinetu stretávali zo svojimi partnermi z únie, komunikovali predovšetkým s voličmi Slovenskej republiky. Premiér, minister vnútra i minister zahraničných vecí sa domácemu publiku usilovali odovzdať odkaz, že rozkol medzi „starou“ a „novou“ Európou v únii je spôsobený tým, že v „starej“ Európe nikto nechce počúvať Slovensko a že nikto nevyvrátil argumenty, pre ktoré odmieta povinné kvóty pri rozdeľovaní utečencov.
Prečo kvóty nechcú
Premiér Robert Fico celý týždeň opakoval, že kvóty sú zbytočné, pretože na Slovensku utečenci zostať nechcú: „Čo ich dáme do tábora, zamkneme ich, priviažeme k zemi? Oni odídu odtiaľto tak či tak... Nemôžem za to, že krajiny V4 nie sú pre utečencov atraktívne. Zbytočne nám teda niekto bude nanucovať povinné kvóty.“
Podľa premiéra sú kvóty zbytočné, lebo na Slovensku nesplnia svoj účel a nebudú fungovať. Aj keby to tak naozaj bolo a kvóty tu nefungovali, to ešte nie je dôvod, aby slovenská vláda znemožnila ostatným, aby mohli fungovať v rámci únie. Keby žiadatelia o azyl boli natoľko prieberčiví, že by odtiaľto utekali, nebola by to chyba vlády ani premiéra, ale rozhodnutie žiadateľov, za ktoré by sami niesli zodpovednosť. Presvedčenie, či už hrané alebo skutočné, že kvóty na Slovensku fungovať nebudú, preto nestačí na dôvodné odmietnutie riešenia, na ktorom sa zhodlo – podľa niektorých zdrojov – 22 členských štátov únie.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák rozvinul argument premiéra tvrdením, že „by bolo klamaním partnerov, ak by sme hlasovali za nejaké číslo, pričom by sme vedeli, že utečenci do dvoch týždňov aj tak zo Slovenska odídu“. Minister s vážnou tvárou tvrdí, že zamietame návrh partnerov nie preto, lebo myslíme na seba a na svoje záujmy, ale z toho dôvodu, že ich nechceme klamať. Až tak veľmi myslíme na partnerov, že v ich záujme im kladieme odpor, aby nemohli prijať, na čom sa zhodli. Záver, že návrh zamietame nie pre naše, ale pre ich dobro, je príliš komický, aby niekto mohol brať ministra vážne.
Korunu slovenskému zdôvodňovaniu nasadil šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Návrh na kvóty zamietame, lebo vraj myslíme na utečencov a ich blaho, keďže kvóty sú iba „falošným gestom“, ktorý im nepomôže: „Kvóty sú proti migrantom. Oni prví s nimi budú nespokojní.“ Minister R. Kaliňák ešte dodal, že je proti povinnému rozdeľovaniu utečencov, lebo „to nie sú zrnká piesku alebo nejaká komodita. Sú to živí ľudia“.
Predstavu o tom, ako vládni činitelia veria vlastným vyhláseniam, že kvóty sú zbytočné, lebo na Slovensku utečenci aj tak nezostanú, dáva ďalší výrok premiéra, ktorý prevzal aj minister vnútra. Ani jeden sa nechce dožiť dňa, keď pre bruselské administratívne rozhodnutie zrazu na Slovensku pristane masa 50-tisíc ľudí. „Majme aspoň trošku pud sebazáchovy,“ vyzval R. Kaliňák. Po takýchto výrokoch nie je vôbec jasné, prečo slovenská vláda vlastne kvóty nechce – či preto, lebo utečenci zo Slovenska aj tak odídu, alebo preto, lebo tu zostanú.
Rozhodnutie hlasovaním
Západní politici, konfrontovaní s argumentmi tejto kvality, zjavne strácajú trpezlivosť, čo sa stalo aj nemeckému vicekancelárovi Sigmarovi Gabrielovi, ktorý v rozhovore pre televíziu ZDF slovenskú vládu vyzval, aby sa prestala vykrúcať a otvorene povedala, že utečencov nechce. A pridal aj poznámku, že keď ide o balíčky z Bruselu, Bratislava nastrčí ruky, ale keď má pomôcť, hľadá iba výhovorky. Povedal to predstaviteľ sociálnodemokratickej strany o nominálne sociálnodemokratickej vláde na Slovensku.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?