Búrku v podobe finančnej krízy ľudia nemusia rozchodiť tak ľahko ako tú poslednú. Jednou z príčin alebo aspoň priťažujúcim faktorom môže byť zadlženosť Slovákov. Tá podľa posledného hodnotenia finančnej stability krajiny z dielne Národnej banky Slovenska (NBS) rastie nadmerne rýchlo.

Takýto rast zadlženosti vo svete je problém, na ktorý upozorňuje aj Medzinárodný menový fond (MMF).

Z najnovšej správy NBS cítiť obavu z toho, čo môže prehnané zadlžovanie znamenať pre domácnosti. Ešte vlani spomenula centrálna banka nebezpečenstvo možných kríz len raz. V aktuálnej správe ho v rôznych formách skloňuje až sedemkrát.

Úverovanie je rizikovejšie

Fakt, že Slováci sa zadlžujú rýchlo a masívne, trápi centrálnu banku už dlho, no prvý raz v tejto súvislosti hovorí tak jednoznačne o súvise s možným vznikom finančnej krízy. Tou predchádzajúcou Slováci pomerne ľahko preplávali najmä vďaka tomu, že boli málo zadlžení, a aj keď bolo bez práce viac ľudí, nesplácanie úverov sa nestalo národným problémom a nepoložilo banky.

Lenže teraz je situácia iná, zadlženosť je dvojnásobne vyššia a všetky snahy regulátora podnietiť banky k zdravému úverovaniu sa skôr míňajú účinku.

Ako NBS zhodnotila, hoci banky pre rôzne nastolené opatrenia prestali úverovať najrizikovejšiu klientelu, celá hlavná masa bankových dlžníkov sa začala správať rizikovejšie. Majú viac a väčších úverov a splácajú ich veľmi dlho. Majú dokonca vyššiu zadlženosť, ako umožňujú limity stanovené v zahraničí. Časť úverov dostávajú aj tí, ktorých celková zadlženosť v pomere k ich príjmu je po započítaní poskytnutého úveru vysoká.

Nebude ako uľaviť

Ak by ľudia v budúcnosti nevedeli svoje podlžnosti z akéhokoľvek dôvodu splácať, banky to už nebudú vedieť riešiť napríklad predĺžením doby splácania, čo zníži mesačnú splátku, ani nebudú môcť zľaviť z úrokovej sadzby, pretože je veľmi nízka.

Zadlženosť Slovákov v pomere k HDP sa už dostala na najvyššiu úroveň v regióne strednej a východnej Európy, stále rastie, a to dokonca najvyšším tempom.

NBS sa obáva, že pokračovanie obdobia bezprecedentne nízkych úrokových sadzieb bude naďalej podporovať rizikový apetít vo finančnom sektore. „Už aj tak prítomné nerovnováhy v systéme sa môžu ešte nejaký čas prehlbovať až do bodu, keď v negatívnom scenári nevyhnutne dôjde k prudkej korekcii a spustí sa nová vlna finančnej krízy,“ konštatuje regulátor.

Nemáme na to

Nervozitu regulátora nemusia pociťovať všetci, najmä bankári tlačiaci na čoraz väčšie objemy nových obchodov zabezpečujúce akési retardéry pri poklese úrokových príjmov sú dôkazom. Rast úverovania sa totiž môže na prvý pohľad javiť ako akési dobiehanie krajiny v porovnaní s vyspelým svetom.

Lenže keď NBS robila analýzu konvergencie v tejto oblasti, tak zistila, že hlavný dôvod, prečo sa ľudia pod Tatrami zadlžujú tak veľmi, nespočíva v tom, že by si to pre ekonomické dôvody mohli naozaj dovoliť.

Tak rýchlo sa zadlžujú preto, lebo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa