Do štíhlej ľahučkej tabuľky sa vojde celá knižnica. Najznámejšou čítačkou je Kindle od Amazonu, podobne ako iPhone kraľuje smartfónom. No rovnako aj v tomto segmente je viacero ďalších zaujímavých hráčov.
Dva dni nepretržite
Technológií elektronického papiera (e-ink) je niekoľko. Tá najpoužívanejšia funguje na princípe elektricky nabitých pigmentových čiastočiek, ktoré na displeji vytvárajú obrazové body (pixle).
Rozhodujúcim rozdielom oproti klasickým LCD či amoledovým obrazovkám, ktoré sa montujú do telefónov a tabletov, je, že e-papier nepotrebuje žiadne ledkové diódy či iný typy podsvietenia. Jednoducho, vytvára čierne bodky na bielom či sivom podklade. Čo sa odráža vo vysokom kontraste a vynikajúcej čitateľnosti aj na tom najostrejšom slnku. Vizuálne je len malý rozdiel medzi elektronickým papierom a normálnym papierom v knihe či časopise.
Kindle Paperwhite
Druhý rozdiel je odlišný systém napájania. Čítačka potrebuje energiu len na vykresľovanie nových pixlov, nie na ich udržiavanie, ako je to pri smartfónoch. Obraz tak ostane bez zmeny aj po vybití batérie, len sa už nenačíta ďalší obrázok či strana knihy. Vďaka tomu batéria čítačky vydrží neporovnateľne dlhšie ako tá v tablete. Pri bežnom používaní dokáže čítačku zásobovať energiou celý mesiac. Alebo ešte názornejšie: vydrží dva dni nepretržitého čítania.
Nevýhodou elektronického papiera je rýchlosť prekresľovania stránky (latencia). Preto je zatiaľ tento druh displeja vhodný len na text alebo jednoduchú grafiku v odtieňoch sivej. Menší problém majú aj noční čitatelia. Pasívny displej vyžaduje vonkajšie svetlo, aby bolo vidieť, čo sa na ňom zobrazuje. Tak ako pri obyčajnom papieri.
PocketBook Color Lux
Malá knižná revolúcia
História elektronického papiera je pomerne dlhá, začína sa v druhej polovici 20. storočia. Rozmach zažíva najmä od konca 90. rokov, keď vnikla spoločnosť E Ink, ktorá sa spolu s Philipsom stala jeho najväčším propagátorom. Prvú čítačku pred desiatimi rokmi uviedla Sony, no jej Librié nemal úspech. Chýbali jej elektronické knihy.
Prelom nastal v roku 2007, keď do tohto biznisu vstúpil Amazon a predstavil čítačku Kindle. Zároveň využil postavenie vedúceho online obchodníka sveta a prepojil Kindle s predajom elektronických kníh. Prvé generácie Kindlu sa predávali za pomerne premrštených 300 – 400 dolárov, no cena – aj v dôsledku nástupu konkurentov, ako Nook od Barnes & Noble – rýchlo klesala.
Sony PRS-T2
Pred troma rokmi Amazon nabehol na politiku dvoch cien: popri Kindli za „štandardnú“ cenu začal predávať aj o pätinu lacnejšiu edíciu (napríklad 69 dolárov za najnovší Kindle 5), ktorá však v móde šetriča obrazovky a WiFi pripojenia zobrazuje reklamu.
Amazon spustil malú knižnú revolúciu. Vlani sa celosvetovo na Kindle predali elektronické knihy v hodnote 350 – 450 miliónov dolárov. A ďalšie príjmy mu plynú z predaja filmov, obrázkových magazínov či hier – pre ktoré uviedol Kindle Fire. To je už však klasický tablet.
Prestigio MultiReader Supreme
Aj farebné časopisy
Pre mnohých recenzentov a tisícky používateľov je momentálne najlepšou čítačkou elektronických kníh Kindle Paperwhite. Amazon uviedol túto edíciu čítačky pred dvoma rokmi súčasne s klasickým Kindlom. Rozdiel je, že už má podsvietenie, ktoré osvetľuje plochu displeja, aby sa dal čítať aj v tme.
Paperwhite má displej so šesťpalcovou uhlopriečkou a rozlíšením 1 024 x 768 bodov. Navyše, je dotykový, takže na zariadení chýbajú klasické ovládacie tlačidlá. S hmotnosťou 205 gramov sa na ňom dá čítať držaním v jednej ruke celé hodiny. Do dvoch gigabajtov vnútornej pamäte sa vojdú stovky kníh vo formáte pdf, mobi či txt.
Čítačka má vstavaný výkladový anglický slovník a webový prehliadač (zatiaľ však iba v experimentálnej podobe). Kinddle Paperwhite sa predáva na Slovensku v bežnej aj sponzorovanej cene s reklamami od 115 eur.
Druhým veľkým hráčom je značka PocketBook. Ponúka porovnateľnú výbavu aj zážitok ako Kindle Paperwhite, no za mierne nižšiu cenu. PocketBook 626 Touch Lux 2 je z hardvérovej stránky dvojčaťom Kindla Paperwhite, no je o dvadsať eur lacnejší.
Aj PocketBook má viacero verzií čítačiek. Napríklad Color Lux je prvá čítačka s farebný elektronickým papierom na slovenskom trhu. S osempalcovou uhlopriečkou (800 x 600 bodov) môže suplovať papierové magazíny, kde je farebnosť fotografií dôležitá. Prípadne zafunguje aj ako digitálny fotorámik. Jej cena sa začína na dvoch stovkách eur.
Kúpanie neuškodí
PocketBook Aqua je zasa zatiaľ jediná čítačka, ktorá je aj bez použitia krytu či obalu odolná voči vode a prachu. Bez toho, aby narástli jej rozmery (115 x 175 x deväť milimetrov) a hmotnosť (170 gramov). Výrobca udáva, že Aqua bez ujmy vydrží v hĺbke jeden meter pod hladinou vody počas tridsiatich minút.
Čitačka má šesťpalcový elektronický papier s rozlíšením 800 x 600 bodov, gigahertzový procesorom a 256-megovú operačnú pamäť. Od výroby sú v nej nainštalované aplikácie ako RSS čítačka správ, šach, slovensko-anglický slovník či DropBox, na ktorý sa e-knihy dajú zálohovať. PocketBook Aqua sa predáva za 125 eur.
Cenovo niekde uprostred sú zariadenia značky Sony. Jej posledný model PRS-T2 má, podobne ako hlavní konkurenti, šesťpalcový dotykový elektronický papier s rozlíšením 800 x 600 bodov, dvojgigový storage na ukladanie e-kníh či vstavaný výkladový slovník. Je však bez osvetlenia: v tme je nepoužiteľný.
Na rozdiel od konkurencie je zasa vybavený infračerveným rámikom. Displej sa tak dá ovládať nielen prstami, ale aj pribaleným stylusom. Okrem dotyku sa T2 ovláda hardvérovými tlačidlami pod displejom. Sony sľubuje dvojmesačnú výdrž batérie pri polhodinovom čítaní denne.
Zástupcu v Kindle klube má aj Prestigio. MultiReader Supreme je oblejšia verzia čítačka od Amazonu. Má totožný elektronický papier od spoločnosti E-Ink s rozlíšením 1 024 x 760 bodov, takisto s (nočným) osvetlením. Je o pár milimetrov väčší, lebo pod displejom a na stranách má hardvérové tlačidlá na posúvanie stránok kníh alebo pohyb v menu.
Rozdiel je tiež v tom, že Prestigio nemá verziu čítačky, ktorá by okrem Wi-Fi ponúkala aj internetové pripojenie cez mobilnú 3G sieť. Na druhej strane, na čítačke je predinštalovaných 250 elektronických kníh a na portáli Prestigioplaza je dostupných ďalších 750-tisíc titulov v 25 jazykoch. MultiReader Supreme sa predáva za približne 130 eur.
Čítanie pod vodou
Aj keď je zatiaľ oficiálne jedinou vode odolnou čítačkou na trhu PocketBook Aqua, aj ďalšie čítačky dokážu byť vhodné na dovolenku pri mori či bazéne. Prvou možnosťou sú jednoduché puzdrá, ktoré však nie sú vždy praktické, nehovoriac o estetickej stránke. Firma Waterfi na to ide inak. Na zákazku upravuje vnútro zariadení špeciálnym vodeodolným náterom. Predáva tiež poslednú generáciu Kindlu Paperwhite, ktorá funguje celé hodiny aj v hĺbke 65 metrov. Nerobí jej problém ani slaná voda alebo piesok. Jediný háčik: zlepšený Kindle je o stovku drahší než neupravený.
Nielen pre e-knihy
Špeciálny sivý plast, na ktorom sa zobrazujú čierne znaky, má viac využití než len čítanie digitálnych kníh. Človek sa s ním stretáva možno častejšie, než by si myslel. Napríklad v obchodoch, ktoré prešli na elektronické cenovky. Každý predavač pozná zdĺhavú prácu pri menení cenoviek na pultoch. Tie elektronické sa dajú meniť hromadne a na diaľku, infračervenou alebo rádiovou cestou. Energeticky nenáročný displej sa objavuje aj v náramkových hodinkách Seiko, boom zažívajú Pebble Watch, jeden z najúspešnejších projektov crowdfundingovej služby Kickstarter a jedny z najobľúbenejších smart hodiniek súčasnosti. Elektronický papier sa dostal aj do mobilov. Motorola F3 z roku 2006 (aj) vďaka tomuto typu displeja stála len tridsať eur, no zobrazovali sa na ňom len číselné znaky.
Elektronická superkniha
Väčšina čítačiek má veľkosť dovolenkovej beletrie formátu A5. Ustálila sa tiež veľkosť uhlopriečky displeja – pri šiestich palcoch je dostatočne čitateľná a dobre sa drží v jednej ruke. No Sony nedávno uviedla Digital Paper, 13,3-palcový elektronický papier s rozlíšením 1 600 x 1 200 bodov. Ide skôr o pracovný nástroj než zariadenie na čítanie e-kníh. Okrem hrúbky (6,8 mm) je výhodou najmä podpora ručne písaných poznámok a editácia digitálnym perom. Vhodné napríklad na spoznámkovanie a podpisovanie zmlúv. Nevýhodou je, že Digital Paper pracuje výhradne s formátom pdf, ostatné sa doň musia konvertovať. Medzi pozitíva sa nedá zarátať ani cena, najväčšia „čítačka“ stojí osemsto eur.