Naprieč ministerstvami dnes lietajú horúce zemiaky zodpovednosti za dopustenie súčasného stavu a za rozhodnutie o jeho riešení. Úrady skôr či neskôr musia o budúcnosti stavby rozhodnúť. Boria sa s dilemou, na ktorej strane leží väčší verejný záujem.
Z jednej strany sa zdá, že verejným záujmom je dokončiť megalomanský diaľničný projekt. Privrieť oko a spoľahnúť sa, že stavba staticky obstojí bez ohľadu na podozrivé zloženie materiálu. Pre dobro všetkých odovzdať cestu motoristom, presmerovať tisícky kamiónov z preťaženého Prístavného mosta na nový obchvat a dať vydýchnuť mestu aj ľuďom, ktorí denne viaznu v zápchach. Bolo by v záujme všetkých, ktorí sa na splátky projektu budú tridsať rokov skladať, aby neostal nedostavaný a s pečiatkou toxicity ako bremeno na krku štátu. Nech je, aký je, hlavne že poslúži svojmu účelu.
Štát má dilemu. Namiesto diaľnice môže skončiť s kopou odpadu
V záujme verejnosti však je aj dôsledná a prísna ochrana životného prostredia. Záruka, že sa z násypov pod cestou nebudú po rokoch do chránených oblastí lemujúcich Dunaj lúhovať toxické látky. Robiť maximum, aby voda z najväčšieho podzemného zdroja v Európe bola naďalej pitná a aby sa kormorán kdesi nezadusil tubou od zubnej pasty vytiahnutou spod stavebného kameňa.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?