Ak by neboli prepisy správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou pravdivé, išlo by o skvelú zápletku akčného mafiánskeho filmu. Je v nich takmer všetko. Mocný muž, ktorý má v hrsti skoro celý štátny aparát na čele s premiérom krajiny. Jeho oddaná spolupracovníčka pokútnej povesti, intrigy, manipulácia s verejnosťou aj náznaky akéhosi ľúbostného románika.

Všetko sa zmení pár mesiacov po vražde novinára a jeho snúbenice. Tlak verejnosti donúti vedenie krajiny, aby začalo konať. Nastanú zmeny v polícii, ktorá začne ísť podvodníkom a zločincom po krku. Začne sa rozsiahle vyšetrovanie ekonomickej trestnej činnosti, dolapia pravdepodobných vrahov aj ľudí, ktorí boli do vraždy zapojení.

Muž, ktorý si o sebe myslel, že je takmer všemocný, zrazu končí za mrežami. Krátko nato ho zradí jeho niekdajší dobrý kamarát, ktorý dostane strach. Aj s jeho pomocou sa podarí polícii získať čoraz viac dôkazov, ktoré kedysi mocného podnikateľa, s obľubou vystupujúceho aj v spoločenských televíznych reláciách, zatlačia do kúta.

Vďaka medzinárodnej policajnej spolupráci sa vyšetrovateľom podarí dostať k správam, ktoré mali zostať pomocou šifrovacej aplikácie utajené. A kedysi vplyvný „podnikateľ“ dopláca na svoje gigantické ego a potrebu dokazovať si, že všetci tancujú tak, ako on píska.

Mrazivé na celom príbehu je, že s veľkou pravdepodobnosťou nejde o fikciu. Ale o realitu Slovenska v roku 2019.

Dá sa dešifrovať Threema?

Možnosť nahliadnuť do vnútorného sveta Mariana Kočnera, ktorý stojí pred súdom pre podvod so zmenkami, je obvinený v niekoľkých miliónových ekonomických kauzách, ako aj v prípade vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, má verejnosť vďaka tomu, že sa polícii a následne médiám podarilo získať správy, ktoré si vymieňal so svojimi kamarátmi a spolupracovníkmi. Na komunikáciu používal aplikáciu Threema, ktorej podstata spočíva v tom, že šifruje správy, ktoré si ľudia medzi sebou posielajú.

Ide o mobilnú aplikáciu, ktorá používa zložitú kombináciu šifier na to, aby správy, ktoré si jej používatelia medzi sebou vymieňajú, nemohol čítať nikto iný. Napríklad obyčajnú esemesku alebo e-mail si totiž môže počas ich cesty z jedného telefónu či účtu do druhého čítať množstvo ľudí.

Aplikácie ako Threema, Signal či Telegram zabezpečujú, aby sa počas cesty k správe nikto nedostal, keďže k šifrovanej komunikácii nemajú prístup, a tak ju nedokážu poskytnúť ani štátnym inštitúciám.

Digitálna forenzná analýza dokáže odhaliť aj súbory, ktoré boli zmazané

„Nie som si vedomý žiadnych chýb, ktoré by sa vyskytovali v aplikácii Threema. Problém nie je v Threeme, ale v operačnej bezpečnosti,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa