V pondelok 9. októbra 2023 vo večerných hodinách Slovensko zažilo najväčšie zemetrasenie od roku 1930. Jeho epicentrum sa nachádzalo pri obciach Ďapalovce, Nižná Sitnica, Jankovce a Košarovce, ktoré ležia medzi okresnými mestami Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Vranov nad Topľou. Jeho magnitúda bola 4,9. Udalosť si našťastie nevyžiadala žiadne obete, no cítiť ju bolo aj desiatky kilometrov ďaleko. „Do 11. októbra bolo doručených a spracovaných 1 942 hlásení zo 461 lokalít, najmä z územia východného Slovenska, ale aj zo stredného a ojedinele aj západného Slovenska do vzdialenosti minimálne dvesto kilometrov od epicentra,“ uviedol riaditeľ Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) Ján Madarás.

Demolácie na obzore

Do týždňa po udalosti ľudia nahlásili poisťovniam takmer 2 400 škôd s úhrnnou odhadovanou hodnotou presahujúcou 7,3 milióna eur. „Odhadovaná suma škôd sa môže mierne zvýšiť, najmä v prípadoch definitívneho rozhodnutia statikov o zbúraní niektorých nehnuteľností. Nepôjde však o taký drastický nárast ako pri porovnaní prvotných odhadov a súm škôd zistených týždeň po zemetrasení,“ predpokladá hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní Eva Jacková.

Ku koncu minulého týždňa statici prezreli viac ako päťsto objektov v 27 obciach. Zistili, že niektoré domy sú poškodené natoľko, že ich bude treba zbúrať. „Po základných statických obhliadkach vieme, že šestnásť nehnuteľností by malo byť asanovaných,“ povedal TRENDU prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan. Definitívne verdikty padnú až na základe komplexných statických posudkov. „Statici sa rozhodli pomôcť. Nebudú žiadať vysoké sumy, len pár desiatok eur za príchod na miesto,“ doplnil P. Harvan. Mimoriadna situácia, ktorá bola vyhlásená na území Prešovského kraja v utorok 10. októbra, zostávala aj po desiatich dňoch v platnosti. „Poškodené boli aj štyri kultúrne zariadenia, tri sociálne zariadenia a deväť stredných škôl,“ vyrátala Lea Lehotská z kancelárie predsedu kraja s tým, že na určenie celkovej výšky škôd je ešte skoro. Župa už v minulosti zriadila osobitný krízový fond, z ktorého by sa mala vyplácať pomoc ľuďom zasiahnutým prírodnými katastrofami. Hoci príspevok na občana je desať centov, doteraz sa doň zapojilo len 122 samospráv, preto sa v ňom na začiatku októbra nachádzalo iba 317-tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa