„Chceme, aby pobyt bol čo najviac transformujúci, aby naši kandidáti zažili možno až šok a aby najmä vystúpili z komfortnej zóny, ktorú by mali v Berlíne i Londýne,“ myslí si zakladateľka StarLiftu Lenka Kučerová (34). Slováci ju môžu poznať aj ako manažérku pražského akcelerátora Wayra, ktorým pred pár rokmi prešla desiatka slovenských projektov. Pre TREND hovorí o tom, čo americké start-upy očakávajú od stážistov a čo môžu, naopak, stážisti čakať od start-upov.

V čom môže pobyt v USA človeku prospieť?

Po prvé, aktívne sa stretnete s aktuálnymi technologickými trendmi. To je dôležité, lebo naši súčasní kandidáti [potenciálni stážisti] väčšinou neovládajú technológie, ktoré letia v Silicon Valley. A po druhé, získate globálny nadhľad. Môžete byť veľký kapor v lokálnom rybníku, ale keď sa dostanete do veľkého sveta, uvedomíte si, že ste malá žubrienka v oceáne. Taká neskutočná konkurencia tam vládne. Uvedomíte si tiež, že ak sa do niečoho pustíte, musíte byť rýchly a venovať tomu maximum. Čo je realita, ktorá mnohým ľuďom, ktorí sa púšťajú do podnikania v našich sociálne lepšie zabezpečených podmienkach a s naším životným štýlom, uniká.

Prečo treba ísť do start-upu? Nie je rovnako prospešné mať skúsenosť z veľkej korporácie?

Keď budete vo firme, ktorá má tridsať ľudí, tak aj keď budete písať kód, zrejme budete sedieť na rovnakom poschodí s marketérmi a obchodníkmi. Budete registrovať, že je tu nejaký zákazník, konkurencia, investor... Mala by vás teda posunúť aj takáto biznisová skúsenosť, ktorú vo veľkej korporácii nemusíte získať.

Majú vôbec americké start-upy záujem o stážistov? Nemajú dosť vlastných problémov?

Stáž je to z formálneho hľadiska, lebo tam vycestujete na stážové víza, a naznačuje to, že sa tam idete učiť, a nie vyslovene zarábať peniaze. Pravda je, že o stážistov – v zmysle juniorných programátorov – sa start-upy nezaujímajú. Neprinášajú im hodnotu, nemajú na nich zdroje ani čas. Preto sa v StarLifte nezameriavame na študentov, ale na absolventov. Majú väčšiu prax, dokončené vzdelanie, väčšie technické znalosti... A start-upy chcú pracovať s ľuďmi, ktorí v prípade, že sa osvedčia, budú môcť ostať aj dlhší čas.

Šikovný Čech alebo Slovák dokáže vytvoriť hodnotu pre krajiny aj v cudzine ako vzor pre ostatných

Nie sú Česi a Slováci v nevýhode oproti záujemcom zo západnej Európy a z Ázie?

Na technických pozíciách som to nezaregistrovala, lebo IT je veľmi meritokratické, dôležité je len to, aby bol človek dobrý. Start-upom je jedno, či je Slovák alebo Čech. Druhá vec je, a nesúvisí to s národnosťou, či 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa