Keby chcel niekto z Novej Sedlice, najvýchodnejšej obce na Slovensku, dochádzať na strednú školu, musel by vstávať ešte za tmy. Autobus do Sniny vzdialenej 59 kilometrov odchádza už o pol šiestej ráno. Možno aj to je dôvod, prečo 70 percent obyvateľov Novej Sedlice ukončilo vzdelávanie hneď po základnej škole.
V kempoch je už opäť plno. Na lokalite až tak nezáleží
Ale nie sú to len najodľahlejšie kúty krajiny, kde musia stredoškoláci voliť medzi internátom alebo hodinami dochádzania. Slabá ponuka je aj na strednom Slovensku, najmä v okresoch Detva a Poltár, ale aj na juh od Levíc. Vôbec najväčším slovenským mestom bez stredného školstva zostáva Stupava, kde však túto rolu supluje blízka Bratislava.
Na druhej strane sa môžu strednou školou pochváliť niektoré dediny. V niektorých z nich dokonca stredné školy vznikli len nedávno ako napríklad v Očovej pri Zvolene. Inde sa v uplynulom desaťročí museli so stredným školstvom rozlúčiť – taký osud stretol Turany, Ilavu, Istebné a 25 ďalších obcí.
Dopravná chrbtica je slabá. Vlakové a autobusové spojenia sú nedostatočné
Ak by sa rednutie siete stredných škôl riadilo presne podľa demografického vývoja, bolo by trikrát rýchlejšie než v skutočnosti. Od roku 2008 sa totiž počet študentov stredných škôl znížil o stotisíc, teda o tretinu. Väčšina z tohto prepadu išla na vrub odborných škôl.
V rovnakom období zaniklo 16 gymnázií a 64 stredných odborných škôl, zato boli založené štyri nové konzervatóriá. Celkový počet stredoškolských vzdelávacích inštitúcií sa zúžil len o desatinu. V dôsledku toho školy v súčasnosti otvárajú menej tried a v každej z nich dnes sedí priemerne o štyroch žiakov menej ako pred dvanástimi rokmi.