Pri výbere špecializácie mladých lekárov a medikov zohrávajú úlohu viaceré faktory. Rozhodnúť môžu skúsenosti z praktickej výučby, vplyv personálu a jeho prístupu, ale aj prítomnosť sexistického správania zo strany lekárov a pedagógov. Dôležitým aspektom výberu špecializácie je pre medikov a medičky aj balans medzi pracovným a osobným životom, ktorý odbor umožňuje.
Na proces výberu špecializačného štúdia slovenskými študentmi a študentkami medicíny sa pozrel Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). „O nedostatku lekárov na Slovensku sa veľa hovorí, predovšetkým v kontexte ich celkového nedostatku, hlavne následkom starnutia populácie. Tento nedostatok však nie je rovnomerný. Koncom roka 2023 chýbali endokrinológovia, neurológovia a diabetológovia, a v posledných rokoch aj reumatológovia, imunoalergiológovia a pľúcni lekári. Výpovede zo zdravotníctva naznačujú, že záujem medikov o rôzne špecializácie sa mení. Celkový nedostatok lekárov preto vysvetľuje len časť problému, významným faktorom je aj zmena preferencií pre jednotlivé špecializácie,“ uviedol autor výskumu analytik INESS Matej Bárta.
V rámci výskumu zistili, že budúci lekári a lekárky získavajú informácie z rôznych zdrojov – od akademických prednášok cez rozhovory s kolegami a známymi až po hľadanie na internete.
Rozhodovanie o výbere špecializácie je zároveň ovplyvnené mnohými faktormi. Medzi dôležité faktory patrí napríklad (ne)kvalita praktickej výučby a vzťahy s personálom, ale aj prípadné skúsenosti s diskriminačným správaním zo strany niektorých lekárov a pedagógov. „Medici a medičky však zvažujú aj charakteristiky samotnej špecializácie. Medzi tie dôležité patrí napríklad pestrosť, potenciál pre rast a rozvoj, fyzická a psychická náročnosť, možnosť otvoriť si vlastnú ambulanciu v budúcnosti a celkový životný štýl, ktorý špecializácia ponúka,“ dodal Matej Bárta.
Reputácia oddelenia
Výskum ukázal, že existuje skupina medikov a medičiek, ktorí 6-ročné štúdium od začiatku vnímajú ako cestu k „vysnívanej“ špecializácii. „Ako častejší sa však javí scenár, v ktorom medici a medičky na začiatku štúdia preferenciu pre špecializáciu nemajú. Z tejto skupiny sa istá časť rozhodne v priebehu štúdia, a istej časti ostáva výber až na poslednú časť, posledný rok až rok a pol štúdia. Zriedkavé nie sú ani prípady, keď ani s blížiacim sa koncom štúdia medici a medičky nevedia, akú špecializáciu by si chceli vybrať,“ uvádza INESS.
Mnohí sa od starších kolegov dostávajú k informáciám o fungovaní jednotlivých oddelení. Ak má niektoré z nich dlhotrvajúcu reputáciu, môže to ovplyvniť rozhodovanie študentov pri výbere špecializácie. „Niekde sa traduje, že mladý lekár sa bude prvé tri roky hádať so sestrami, lebo ho nebudú brať vážne, budú ho opravovať, budú ho strápňovať pred pacientmi,“ uviedol jeden z respondentov. Iný sa dopočul, že v jednej z univerzitných nemocníc robí konkrétne výkony iba niekoľko lekárov a iných k tomu nepustia. Ďalší uviedol: „Čo sa týka kožného, rýchlo som pochopil, že keď človek nemá známeho na ministerstve, tam sa nedostane. Aspoň tak sa to hovorí.“
Výber špecializácie ovplyvňuje aj pohlavie medikov. Kým motív roly pohlavia sa objavil takmer u každej medičky, u medikov sa neobjavil ani raz. Najčastejšie sa študentky stretávajú so sexistickým správaním zo strany vyučujúcich a lekárov. „Nechápem, prečo starí chirurgovia na brušnej chirurgii majú tendenciu povedať, že žena nemá robiť chirurgiu,“ povedala jedna z respondentiek. Iné študentky sa stretli s tým, že im nebolo umožnené ísť na operáciu preto, že sú dievčatá. Analytici poukazujú na to, že takéto zaobchádzanie s najväčšou pravdepodobnosťou nie je obmedzené iba na chirurgiu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?