Najvážnejšou prekážkou v udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine je pre mnohých západoeurópskych politikov to, že Kyjev nemá pod kontrolou celé oficiálne uznané územie krajiny. Prípad Severného Cypru, územia Európskej únie, ktoré dočasne nie je pod jej kontrolou, však ukazuje, že Únia tento problém dokáže riešiť.
Na sever Cypru chodia dva druhy Slovákov. Tisíce turistov na pomerne lacnú a bezproblémovú dovolenku na jedny z najkrajších pláží Stredomoria. A potom stovky slovenských vojakov, ktorí tam už viac ako dva-dsať rokov slúžia v mierových jednotkách OSN. V tých dokonca tvoria jednu z najdôležitejších súčastí tejto misie. To je svet paradoxov Severného Cypru, jedinej „dočasne okupovanej“ časti Európskej únie.
Na okraji letoviska Varoša stojí čiastočne zrekonštruovaný výškový dom. Na jeho vstupných dverách je slovenský výsostný znak, hore na streche sú ďalekohľady, pozorovacie stanovištia a veje tam vlajka OSN. Sme na jednom z kľúčových miest zelenej línie, ktorá od seba už pol storočia oddeľuje grécku a tureckú časť ostrova.
„Od malej jednotky, ktorá sem prišla pred dvadsiatimi rokmi v počte 30 ľudí, sme dnes jednou z hlavných síl, ktoré tu pôsobia. Máme na starosti jeden z troch sektorov, ten najdôležitejší,“ povedal pre Teraz.sk pri svojej minuloročnej návšteve minister obrany Jaroslav Naď.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?