Jaroslav Žídek, executive chef reštaurácií v bratislavskom Erdödyho paláci, pozval do reštaurácie Camouflage už niekoľkých kuchárov, ocenených hviezdičkami od Michelina. Teraz si na prípravu spoločného šesťchodového menu prizval slovenskú kuchársku špičku. Spolu vytvorili projekt s názvom Top Chefs Tour. Propagácie dobrej kuchyne, ktorej hlavnou prednosťou sú kvalitné suroviny a dobre pripravené jedlo, nie obrovské porcie, je ešte stále na Slovensku málo. Aj preto budú šéfkuchári svoje menu, skombinované s vínami od spoločnosti In vino, prezentovať po celom Slovensku. Začali v Bratislave, do 11. novembra ho budú variť aj v Košiciach, Žiline, Liptovskom Jáne, Nitre a Banskej Bystrici, v podnikoch, kde šéfkuchári pôsobia.
Na základe odporúčaní
Pri výbere ľudí do projektu sa podľa J. Žídeka orientovali podľa niekoľkých kritérií – aby šéfkuchári pochádzali z rozličných regiónov, ďalšími kritériami boli odporúčania hostí reštaurácie Camouflage a rebríčky reštaurácií a šéfkuchárov publikácie Top Trend reštaurácie a hotely.
Na príprave spoločného menu sa tak zúčastnili Mário Dani z reštaurácie hotela Zlatý kľúčik v Nitre, Milan Poloha z reštaurácie Iris hotela Zlatý dukát v Košiciach, Marián Harciník z reštaurácie penziónu Villa Nečas v Žiline, Jaroslav Žídek z bratislavskej Camouflage, Miroslav Uhrín z hotela Liptovský Dvor v Liptovskom Jáne a Ladislav Dibala z banskobystrickej Beniczky restaurant & cafe. Každý z nich pripravil jeden chod menu, pričom mali dbať na to, aby išlo najmä o slovenské suroviny.
Slovensky, moderne
Milan Poloha sa rozhodol pripraviť grilovaného zubáča na bryndzových raviolkách, lebo – ako hovorí – chcel takto ukázať, že bryndza sa dá v gastronómii použiť aj inak ako vo forme bryndzových halušiek, pirohov, prípadne nátierok. Mário Dani pripravil maslovú makrelu na paradajkovom rizote s chrenovou penou, pretože je to ryba, ktorá sa v jedálnych lístkoch vyskytuje pomerne zriedkavo. Jaroslav Žídek pripravil biele kačacie pečienky v kačacej fáši s paprikovou omáčkou a so špagetami, Marián Harciník sa rozhodol pre jahňací chrbát na fazuľkovom frikassé, Miroslav Uhrín pre jelení chrbát v lístkovom ceste a hubovom ragú, keďže varí v zariadení v lesnatom Liptove, kde patrí divina a huby k „domácim“ surovinám. Dezert pripravil Ladislav Dibala – domácu šišku plnenú makom s čučoriedkovou omáčkou, s karamelizovanými gaštanmi a makovou zmrzlinou. Dezerty sú podľa neho v slovenských reštauráciách podceňované, boja sa ich ponúkať. „Chcel som ukázať, že je to chyba, a pripravil som niečo typicky slovenské, ale moderne, preto som sa rozhodol pre šišku,“ vysvetľuje.
Okrem prezentácie špičkovej gastronómie má projekt ešte jednu stránku. V každom meste sa jeho tvorcovia stretnú na besede so žiakmi jednej hotelovej školy. „Na úroveň štúdia budúcich čašníkov a kuchárov sa často nadáva a väčšinou oprávnene. Podľa mojich skúseností pedagógovia nevedia deti pre túto prácu nadchnúť. My im chceme ukázať, že je to nielen drina, ale aj pekná práca, a človek, ktorý ju robí na sto percent, má všade otvorené dvere,“ konštatuje J. Žídek.(jh)
Rozhovor
Sumár týždňa: Automobilový sektor ťahá ekonomiku, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna
Česi majú akciovú burzu, Slovensko nie. Aj preto Slováci investujú takmer len do nehnuteľností