Čo je na brexite z ekonomického pohľadu isté?
Isté je, že brexit už stál Spojené kráľovstvo dosť veľké náklady. Odhadujem to na najmenej dve percentá HDP, čo predstavuje zhruba 40 miliárd libier. Pred referendom sme predpovedali, že ekonomika bude rásť rýchlejšie o dve percentá oproti tomu, v akom stave je dnes. Odvtedy sa udialo mnoho vecí. A bez toho množstva vecí mohla ekonomika rásť ešte rýchlejšie, to je už teraz zrejmé.
Prečo?
USA a eurozóna, čo sú naši dvaja najväčší obchodní partneri, mali rásť o dve, respektíve jeden a pol percenta. No v skutočnosti vlani eurozóna rástla o 2,5 percenta a USA tento rok rástli o celé tri percentá. Teda rýchlejšie, ako sme čakali. Svetová ekonomika je rýchlejšia, ako sme predpokladali pred britským referendom, a Spojené kráľovstvo rastie reálne pomalšie. Tie dve percentá sú preto zrejme len dolným limitom, čo nás doteraz brexit stál.
Tento rozhovor sa deje ešte pred hlasovaním dolnej snemovne britského parlamentu naplánovaného na 11. decembra, ktoré môže dopadnúť všelijako [nakoniec premiérka hlasovanie pre hroziaci neúspech odložila – pozn. TREND].
Osobne očakávam, že to odmietnu. Čo prinesie ešte ďalšiu neistotu a určitú formu ústavnej krízy. Ani konzervatívna strana, ani labouristi či parlament nebudú môcť odsúhlasiť žiadnu formu brexitu. Nikto nebude môcť odobriť návrh Theresy Mayovej ani protinávrh. Jediné, čo bude jasné, že nebudú môcť urobiť vôbec žiadne rozhodnutie. A je ťažké odhadnúť, k čomu to povedie. Vidím dve možnosti – opäť sa opýtať ľudí cez druhé referendum. Alebo sa jednoducho budú snažiť získať čo najviac času, kým sa to celé nejako nevyvinie.
Obe znejú ako zlé správy pre trhy.
Áno, jedna je rovnako zlá ako druhá.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?