Aj keď sa mladá generácia zaujíma hlavne o online hazard, slovenský trh je malý a nepriláka veľkých hráčov, hovorí v rozhovore šéf českej skupiny Synot, ktorá patrí aj na Slovensku medzi najväčších hráčov v biznise s hazardom.

Na Slovensku sa legálny hazard dostal do štádia, keď vzniklo príliš veľa herní a prevádzok s automatmi, ktoré sa aj otvorene propagovali. Zdvihol sa preto proti nim odpor. Nie je chyba samotných firiem v hazarde, že neustriehli svoj rast?

Myslím si, že je to naopak. Ten tlak vzišiel od aktivistov, ktorí sa na tom chceli zviezť. Niekde sa to možno prehnalo. No pred dvoma rokmi sa prevádzkovatelia herní a automatov na Slovensku dohodli, že nebudú ďalej otvárať nové herne. Priemysel sám vyslal signál, že sa chce správať zodpovedne.

Nebolo to už neskoro?

V žiadnom inom štáte v Európe sa niečo podobné nestalo. Navyše prišla novela zákona o hazarde, ktorá zakázala automaty v krčmách a baroch, kde je zraniteľnosť hráčov najväčšia. Zastavilo sa teda rozširovanie a minimálne šesťdesiat percent prevádzok zmizne. Nie je teda dôvod na ďalšie zákazy.

Šéf Synotu: Nesrovnala som varoval pred plošným zákazom, no nepomohlo to

Ivo Valenta, majiteľ českej skupiny Synot Zdroj: Milan David

Aký vplyv bude mať na skupinu Synot na Slovensku táto novela zákona o hazarde?

Ja vítam, že sú nejaké pravidlá. To je pre nás najdôležitejšie. Či sú dobré, alebo zlé, o tom sa dá diskutovať. Je možné v rámci pravidiel prevádzkovať hazard na konkrétne vymedzených miestach, či už sú to obchodné domy, hotely a tak ďalej. Pre firmu našej veľkosti to znamená, že sa novým pravidlám prispôsobíme a budeme ďalej podnikať. Nemyslím si však, že bolo najlepším riešením úplne obmedziť hazard v krčmách. Zákon totiž zároveň zavádza register vylúčených osôb. My sme to navrhovali už dávno, aby sme na základe registrácie mohli vylúčiť z hrania ľudí poberajúcich sociálne dávky alebo patologických hráčov. Takýmto spôsobom by teda bolo možné regulovať aj ľudí hrajúcich v krčmách. Samozrejme, rešpektujeme rozhodnutie štátu.

Zostanú teda herne a kasína v konkrétnych budovách. Sprísnenie bude veľké a prinesie významnú reguláciu. O to nezmyselnejšie je, aby Bratislava zakázala hazard plošne vrátane kasín. Nech radšej mesto počká, aký efekt bude mať novela zákona. Ak budú herne aj naďalej tam, kde ich mesto nechce, môže sa dohodnúť s prevádzkovateľmi, aby odišli sami a našli si miesta, kde budú môcť fungovať. Ak by to nešlo, stále môžu využiť čiastočné obmedzenia podľa druhu umiestnenia.

Šéf Synotu: Nesrovnala som varoval pred plošným zákazom, no nepomohlo to

Ivo Valenta, majiteľ českej skupiny Synot Zdroj: Milan David

Prečo sa potom prevádzkovatelia herní namiesto diskusie s mestom vyhrážajú žalobami?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa