Keď približne pred rokom a pol kupovala skupina Penta vtedajšiu Dexia banku Slovensko, tunajší bankári od tohto kroku čakali veľký tresk. Nielen preto, že skupina Penta máva zväčša úspešné projekty. Ale aj preto, že od začiatku sa na jej čele očakávali iba mená, ktoré patrili v slovenskom bankovníctve medzi najznámejšie. Keď si investičná skupina vybrala za šéfa svojej finančnej akvizície Jana Rolla, bolo jasné, že banku čaká priamy smer – ostro na retail.
J. Rollo sa ho naučil ešte v českej GE Money Bank a na Slovensku ho pestoval v Slovenskej sporiteľni. Pod jeho vedením slovenská jednotka po časoch strácajúceho podielu v retailových úveroch znova podrástla. Paradoxne to bolo v čase vypuknutia krízy, keď sa iné banky v úverovaní zháčili. On vtedy kázal pridať plyn.
I keď trh na začiatku od J. Rolla očakával prudké záchvevy bankovej pôdy, už po pár mesiacoch sa upokojil. Ukázalo sa, že s reštartom banky to pôjde pomalšie. Zatiaľ J. Rolla teší ticho a je rád, keď si banku nikto z konkurentov nevšíma. I to, že odzneli otrasy vyvolané pádom niekdajšej materskej francúzskej Dexie. I spisom Gorila, ktorý udrel do nového akcionára práve v čase, keď sa tešil, že z banky zmizol tieň Dexie. Slovenská banka v závere vlaňajška rebrandovala na Prima banku – podstatne skôr, než pôvodne počítala. Hoci v súčasnosti akoby jej šéf trhu odkazoval „nevšímajte si nás“, budúcnosť vidí už inak: „O päť rokov už nebude možné si Prima banku nevšimnúť.“
Čo kúpili
Keď Penta koncom roka 2010 kupovala slovenskú dcéru francúzsko-holandskej Dexie, kupovala banku, ktorá bola nútene na predaj. Jej matka potrebovala peniaze, mala existenčné problémy a neskôr ju musel znárodniť štát. V ideálnej kondícii v tom čase nebola ani slovenská dcéra. Nesúviselo to len so známym sporom s firmou Ritro, v ktorom banke hrozí žaloba za 110 miliónov eur (a ktorej sa nový akcionár známy silným právnickým zázemím vraj neobáva). Napätá bola situácia nielen v otázke kapitálu, ale aj likvidity. Banke po uzavretí akvizície skončili úverové linky od veľkej Dexie, ktorými matka dcére pomáhala dopĺňať likviditu. A predčasne zavrela úverové kohútiky aj Európska investičná banka. Hoci J. Rollo hovorí, že jeho úmyslom bolo túto spoluprácu ukončiť. Dohromady banke za pár mesiacov padli zdroje zodpovedajúce zhruba pätine bilančnej sumy, čo robilo temer pol miliardy eur.
Partner Penty Jozef Oravkin po podpise kúpnej zmluvy v rozhovore pre TREND hovoril, že je jasné, že Penta bude musieť kapitálovo novú dcéru podporiť. No zatiaľ nebolo treba viazať nový kapitál. Dá sa tušiť, že to bolo skôr vo forme vkladov na termínované účty po stopnutí iných liniek. V čase, keď retailovej dcére Penty ubudli medzibankové zdroje, získala neštandardne štedrú nádielku termínovaných vkladov. A tým čas na to, aby upratala celú štruktúru bilancie.
Našťastie nový akcionár sa už vlani nemusel pasovať s gréckymi dlhopismi, ktoré banka ešte za čias, keď bola súčasťou skupiny Dexia, nakúpila. Penta sa ešte v kúpnej zmluve dohodla s veľkou Dexiou na tom, že ich zahraničná banka prevezme pod svoje krídla. Vykryla celú nominálnu hodnotu 110 miliónov eur, v hospodárskom výsledku banky sa grécke bondy neprejavili.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?