Ako ste sa dostali do IT v časoch, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo to je?
Začal som vo vtedy ešte štátnej firme Duslo Šaľa. Možno vďaka neznalosti a ideálom som nebol ochotný brať na zreteľ, že podnikanie v socializme nebolo žiaduce. Snažil som sa presadzovať nové veci.
Z akej pozície?
Iniciatívny technológ. Nešlo to ľahko, ale niekoľko zaujímavých vecí sa podarilo presadiť. Napríklad sme nahradili tvorbu diernej pásky pre NC stroj s využitím domáceho počítača značky Commodore. Ja som nebol programátor, skôr ten, kto to organizuje. Malé koliesko, ale bolo nás viac mladých, nespokojných a dostali sme do Dusla viac moderných technológií, napríklad AutoCAD.
Takže naozaj začiatky IT.
Presvedčenie, že potenciál IT je obrovský, som nadobudol ešte v Dusle. Zdalo sa mi, že možnosti na trhu sú oveľa väčšie než dynamika vývoja vo firme, a rozhodol som sa odísť. Pritom Duslo bolo progresívne, no malo technologické a ekonomické bariéry.
Museli ste sa nejako hľadať?
V októbri 1990 som skončil a uvedomil som si, že by som si mal hľadať prácu v celoslovenskom rozmere. Na mesto alebo okres bolo to, čo som robil v Dusle, neopakovateľné. Bola to veľká firma s možnosťou prístupu na zahraničné trhy. Začal som sledovať inzeráty a nejaká novozaložená spoločnosť PosAm hľadala obchodníka. Keďže oni boli menej skúsení ako ja, lebo boli mladší a ja som už nakupoval technológie, keď som dostal úlohu pripraviť ponuku – zaujal som ich.
Ako ste využili skúsenosť z veľkej firmy v podniku, ktorý bol – dnešnou rečou – start-up?
Mali nadšenie, kontakty zo školy a chýbala im skúsenosť niekoho z praxe. Niekoho, kto už videl a vyhodnocoval ponuky aj medzinárodných firiem a prispel k nasadeniu moderných technológií do praxe.
Preskočme do čias, keď ste sa dostali na čelo firmy, navyše ako majiteľ. Čo sa zmenilo?
Máte už predplatné?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň