Revolučným krokom má byť od roku 2017 automatická výmena dát medzi finančnými úradmi, trebárs v polročnom intervale. „O dva roky sa už nebude kam schovať,” hovorí o dnešných možnostiach takzvaných daňových rajov. Šéf OECD sa s TRENDOM rozprával aj o gréckej kríze či závislosti slovenskej ekonomiky od automobilového priemyslu. Rozhovor poskytol v rámci medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Globsec minulý týždeň v Bratislave.
Hlavnou úlohou OECD je šíriť kvalitnejšie politiky. No vlády málokedy počúvajú. Cítite viac frustrácie alebo zadosťučinenia?
Mám tú najlepšiu prácu na svete. Samozrejme, je tu veľa úloh, ktoré treba splniť. Aj preto som sa znova uchádzal o post šéfa tejto organizácie. Ale myslím si, že vlády nás počúvajú – čoraz viac s nami spolupracujú. Čoraz viac vnímajú naše odporúčania. Dôvodom, prečo neimplementujú vždy všetky politiky, sú politické, volebné, ale aj také, ktoré sa týkajú súslednosti a vzájomného pôsobenia reforiem. Prijatie jednej veci osamote prinesie úspech v hodnote jedna. Prijatie dvoch má hodnotu päť. A troch dvadsaťpäť. Poradie a vzájomné prepojenie politík je veľmi dôležité. To však vládam nie je vždy zrejmé. Praktický príklad: súťažná politika a regulácia. Ak máte príliš prísnu reguláciu, ani kvalitná hospodárska súťaž vám neprinesie dobré výsledky. Naopak, ak máte flexibilnú reguláciu, ale zviazanú súťaž, ani to nepomôže. Ľudia môžu ľahko a jednoducho podnikať, ale bez súťaže do nebude mať vplyv. To je príklad vzájomne sa posilňujúcich politík.
Na konferencii je reč aj o ekonomikách krajín V4. Analytici zvyknú hovoriť, že naše hospodárstvo sa príliš spolieha na výrobu áut...
Sám pochádzam z krajiny, ktorá sa čoraz viac spolieha na automobilový priemysel. Odtiaľ sa však miestne spoločnosti dokázali prepracovať aj do leteckého a kozmického priemyslu a ich výroba je čoraz sofistikovanejšia. Závisí to aj od toho, aké súčiastky do automobilov vyrábate. Dnešné moderné auto je už zo 70 percent počítačovým programom, sú to vlastne počítače s kolesami. Nie je to už ako ohýbať kus plechu do tvaru auta. Aj vaša pracovná sila sa hýbe, vyvíja. Ak sa tu naďalej budú vyrábať autá, prebehne tichá premena, počas ktorej sa ľudia začnú venovať čoraz sofistikovanejším vstupom do výroby. Čiže nemusíte sa meniť. Nemusíte si povedať – končíme s výrobou áut a začneme vyrábať počítače alebo len softvér. Proces transformácie prebieha aj v samotnom priemysle, ktorý si žiada čoraz zložitejšie vstupy.
OECD robí veľa na poli boja s daňovými únikmi. Ako s vami spolupracujú krajiny ako Cyprus alebo Holandsko?
Plne spolupracujú. Holandsko máme už takpovediac kompletne na palube. Každé finančné centrum na svete, či už v Karibiku, Strednej Amerike alebo Európe, s našimi návrhmi pracuje. Budujeme automatickú výmenu informácií medzi daňovými úradmi. Tá začne naplno fungovať od roku 2017. Predstavte si tú revolúciu – dnes dostanete informácie len na základe žiadosti. Predtým vám aj pri nej mohli povedať – informácie vám nedáme, musíte nám poslať ešte to a to. Dnes už je to len na požiadanie. To je dnešný štandard OECD, máme tritisíc dohôd medzi krajinami. V roku 2008 sme mali len štyridsať. Vďaka tomu najmenej 37 miliárd eur našlo zdanenie v tej správnej krajine. Teraz pracujeme na takzvanom programe BEPS: Base Erosion and Profit Shifting (erózia daňových základov a presúvanie zisku – pozn. TREND), ktorý je o tom, aby nadnárodné spoločnosti platili svoj férový objem daní.
Chceli sme sa vyhnúť dvojitému zdaňovaniu a teraz sa chceme vyhýbať dvojitému nezdaňovaniu. Aby sme zaistili, že zaplatia toľko, koľko majú. A zároveň, aby sa táto daňová povinnosť rozdelila medzi zúčastnené krajiny. Teraz nie je čo rozdeľovať, pretože neplatia nič. No ak veľké spoločnosti neplatia dane, miestne malé a stredné podniky, stredná trieda musia platiť ešte viac. Veľkým spoločnostiam ide o to, ako dane legálne neplatiť. Tento rámec meníme. Je to veľmi zložité, ale nejaké výsledky už máme. V septembri budeme mať finálny návrh, v októbri ho schváli G20 (skupina 20 veľkých svetových ekonomík – pozn. TREND), v novembri jej lídri v tureckej Antalii. Odvtedy to bude už čisto len o implementácii v jednotlivých krajinách.
Témou mesiaca je Grécko, pred pár dňami ste sa stretli s ministrom financií. Možno po toľkých sklamaniach a samitoch očakávať nejaké výsledky?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?