O to, aby sa rozhašterené panoptikum východného Stredomoria neprepadalo do chaosu, sa pričiňuje aj ropný koncern Noble Energy. Začínal pred ôsmimi desaťročiami ťažbou ropy v americkej Oklahome a vypracoval sa na dominantného aktéra pri prieskume a ťažbe uhlíkových energonosičov v oblasti. Má vplyvných politických spojencov vo Washingtone a zastupuje v Stredomorí záujmy Spojených štátov. V širšom kontexte aj medzinárodných investorov zapájajúcich sa do spúšťania ťažby stredomorskej ropy a zemného plynu.
Nový grécky parlament odobril tento mesiac vládny program privatizácie gréckej energetiky, vrátane predaja 65-percentného podielu štátu v plynárenskom koncerne DEPA. Výsledky prieskumov gréckeho ministerstva energetiky, koncernu Noble Energy i ropnej spoločnosti Energean Oil & Gas potvrdzujú výskyt značných ložísk pod Krétou, v Egejskom i Iónskom mori.
Správy o zásobách zemného plynu neprestávajú prichádzať ani z Cypru. „Toto je v poradí piaty objav v Levantskej panve,“ hýril v decembri nadšením výkonný riaditeľ Noble Energy Charles Davidson. „Je len ďalším z dôkazov toho, že táto panva patrí k svetovej triede.“ Názory Grékov a gréckych Cyperčanov k novému energetickému bohatstvu ich krajín i celého regiónu sa rôznia. Niektorí ľutujú, že sa ťažba nerozbehla skôr a ešte v réžii štátu, aby pomohla plátať diery v štátnej pokladnici.