Lekárňam sa v tomto roku darí, hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Dr.Max Jan Žák. V rozhovore rozpráva o filozofii spoločnosti a jej ďalších plánoch, o snahe zvýšiť rolu a kompetencie lekárnika či dôležitosti automatizácie pre chýbajúci personál.

Ako funguje lekárenský biznis po covide?

Dopyt po liekoch pokračuje. Nielen u nás, ale na celom trhu vidieť, že sa doháňa dvojročný nedostatok. Tento rok bude pre celé odvetvie úspešný.

Darí sa aj segmentu voľnopredajných liekov?

Voľnopredajné lieky rastú, aj keď nie tak rýchlo ako tie na predpis. V rámci kategórií vidíme zmenu oproti covidovému obdobiu. Nastal prepad v predaji rúšok či respirátorov, ale vracia sa chrípka a to pomáha bežnej spotrebe.

Je toto správanie typické aj pre iné oblasti Európy, kde pôsobíte?

Lokálne rozdiely vidíme všade. Ale správanie pacientov je podobné. Povedal by som, že v priemere nie je markantný rozdiel medzi Slovenskom, Českom, Poľskom či Rumunskom.

Ste na mnohých trhoch Európy. Ako vnímate svoju pozíciu?

Našou ambíciou je byť lídrom a posilňovať podiel na trhu nielen akvizíciami, ale aj výkonnosťou lekární.

Hovoríte o akvizíciách, máte v tomto smere niečo nové?

Našou ambíciou je každým rokom rásť. Veľkosť Slovenska je obmedzená, takže akvizične sa snažíme vybrať lepšie miesta v rámci oblastí, kde pôsobíme. Lekárne chceme mať a priori tam, kde je najvyšší pohyb pacientov. Chceme fungovať buď blízko väčších nákupných centier, alebo blízko polikliník. Naopak, v rámci takzvaných streetových lekární vidíme prepad v správaní pacientov.

Z väčších akvizícií za posledných päť rokov môžem spomenúť odkúpenie časti lekární Tesca. V tejto chvíli sme so spoločnosťou Unipharma podpísali nákup celej siete lekární pod značkou Apotheke. Celá transakcia však ešte podlieha súhlasu protimonopolného úradu.

O koľko lekární pôjde?

Kupujeme 47 lekární.

Chcete využiť všetky lekárne alebo nejakú časť z nich zatvoriť?

Našou snahou je vždy využiť maximum potenciálu toho, čo sme kúpili. Ale ak máme hneď vedľa našej lekárne konkurenčnú alebo takú, ktorú máme prevziať, nie vždy má zmysel držať ju. Čiže sieť budeme aj optimalizovať. Ale v tejto chvíli je ešte veľmi predčasné hovoriť o detailoch.

Máte sieť lekární, ale na Slovensku je platný zákon, podľa ktorého každá lekáreň je samostatná entita. Keď to porovnáte s inými krajinami, nie je to problém?

Je to historický prežitok. V tejto chvíli to pre nás znamená iba to, že keď máme dve lekárne v jednom meste blízko seba a chceme napríklad presunúť farmaceuta na výpomoc, každý presun znamená, že podpisujeme novú pracovnú zmluvu. Je za tým neuveriteľná byrokracia, účtovníctvo vedieme 400 firmám. Vzniká tým veľká potreba manuálnych procesov, s ktorou je, prirodzene, spojená neefektivita.

Ako sa na to pozerá Slovenská lekárnická komora?

Zhodli sme sa na tom, že tento model je prežitok. Bohužiaľ, zmena nie je zakomponovaná ani v poslednom návrhu novely zákona.

Nie je cieľom legislatívcov ochrana malých lekární, aby ich lekárenské siete nevytlačili z trhu?

Keď budeme hľadať riešenia pre všetky lekárne na slovenskom trhu, môžu rásť aj nezávislé, aj sieťové. Keď sa pozrieme na čísla za posledných päť rokov, niektoré lekárne možno zanikli, ale vznikajú ďalšie. Vznikajú nezávislé aj sieťové. Preto si nemyslím, že by sme nemohli fungovať spolu. Našou snahou nie je zničiť konkurenciu, ale rozvinúť trh, no zároveň veríme, že Dr.Max bude šikovnejší a nájde si na ňom väčší priestor.

Snaha byť lepší ako konkurencia je z pohľadu trhu pozitívna. Prináša to benefit pre spotrebiteľov a pre celú spoločnosť. V čom vidíte svoju konkurenčnú výhodu?

Sústreďujeme sa na niekoľko vecí. Jednou je kontakt farmaceuta s pacientom, keď sa z veľkej časti vytvára spokojnosť alebo nespokojnosť klienta. Preto sme sa rozhodli ubrať mu manuálnu prácu a automatizovať ju. Snažíme sa pre farmaceuta vytvoriť prostredie, aby mal viac času na pacienta.

Keď to porovnám s predošlými dvoma rokmi, v každej lekárni máme zariadenie na testovanie covidových protilátok, zákazníkom ponúkame aj možnosť dať si spraviť test CRP, ale aj ďalšie preventívne vyšetrenie realizované moderným diagnostickým prístrojom. Chystáme veci, ktoré majú lekárne posunúť na vyššiu úroveň, aby dokázali, že nie sú iba výdajňami liekov, ale budú schopné poskytnúť ďalší zdravotný a poradenský servis.

Čo znamená automatizácia procesov, o ktorej hovoríte, v praxi?

Napríklad keď prišili lieky z distribučnej firmy, museli sme ich prepočítať, niekam uskladniť a vždy pri výdaji bolo treba ísť liek hľadať. V tomto roku sme investovali do robotických systémov umiestnených priamo v lekárni. Dnes to vo vybraných lekárňach funguje tak, že dodávku liekov naskladá zamestnanec lekárne na pás a robot to sám prijme, skontroluje dáta a je schopný spárovať si ich aj s dodacím listom. Pri uskladnení vie, kde má alebo nemá priestor, vždy berie prvú dodávku a farmaceut ju pri výdaji nemusí hľadať. Stačí mu papierový alebo elektronický recept, farmaceut zadá rodné číslo pacienta a liek je schopný vydať okamžite bez toho, aby musel chodiť do zázemia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa