Aktuálna situácia na finančnom trhu, ktorú zhoršili už predchádzajúce dva roky pandémie a v súčasnosti ju destabilizuje ruská agresia na Ukrajine, dáva štátom zabrať. Ako je Slovensko pripravené na zlé časy z pohľadu štátnych dlhopisov a dlhu, čo možno očakávať do budúcnosti v súvislosti s rastúcou infláciou a celkovým dianím vo svete a v Európe, ozrejmuje šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek, ktorý porovnáva minulé krízy s tou súčasnou a ukazuje, čo všetko a akým spôsobom sa pri riadení slovenského dlhu zmenilo.

Začiatkom marca Slovensko pre situáciu na finančnom trhu, ktorú vyvolal konflikt na Ukrajine, odložilo aukciu dlhopisov. Dá sa to porovnať s niečím, čo sa odohralo v minulosti?

Musím vás poopraviť. Aukcie fungujú v štandardnom každomesačnom režime. Zverejnili sme však informáciu, že veľkú syndikovanú emisiu, ktorú robíme zvyčajne dvakrát do roka, odkladáme.

Aký je rozdiel medzi klasickou aukciou a syndikovanou emisiou?

Pri syndikovanom predaji alebo emisii ide o predaj dlhopisov uskutočňovaný prostredníctvom bánk, ktoré aranžujú jednorazový predaj formou úpisu, obvykle v jeden deň. Väčšinou hovoríme o jednej miliarde, niekedy o dvoch miliardách eur. Týmto spôsobom uvedieme na trh novú líniu dlhopisov. Nový dlhopis má konečnú veľkosť tri alebo päť miliárd eur. Prvotne ho ponúkame syndikovaným spôsobom a zvyšok dlhopisov tejto línie následne ponúkame pravidelne aukčným spôsobom bankám podľa záujmu investorov. Ide o kombinovaný spôsob predaja dlhopisov. Na začiatku predáme miliardu, miliardu a pol a potom postupne predávame zvyšok emisie.

Čo bude s odloženou syndikovanou emisiou?

Ide o priamy predaj koncovým investorom, ktorý zvyčajne robíme na jar a jeseň. Mali sme ju v pláne aj tento rok, no s vojenským konfliktom nerátal nikto. Možno sa objavíme na trhu koncom apríla či v máji alebo ju odložíme úplne. Od začiatku vojenského konfliktu na finančnom trhu neprebiehajú žiadne veľké finančné transakcie. Trh v podstate čaká na to, čo sa stane geopoliticky a aký to bude mať naň vplyv.

Aký je záujem investorov o slovenské dlhopisy v tomto roku?

Na začiatku roka je zvyčajne dopyt najväčší. Portfóliovým či iným investorom sa uvoľnia financie a rozpočty na nový rok. Zo začiatku roka býva aktivita najväčšia. V dobrých časoch začiatkom roka neboli výnimočné situácie, keď dopyt v aukcii bol aj v hodnote osemsto až deväťsto miliónov eur. Tento rok sa však začal pomerne chudobne, na úrovni dopytu niekde vyše šesťsto miliónov, čo na naše pomery nie je veľa. Vo februári bol dopyt len tristošesťdesiat miliónov eur a predali sme dlhopisy v hodnote dvestoosemdesiat miliónov eur.

Záujem investorov klesal už pred ukrajinským konfliktom. Čo bol hlavný dôvod?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa