Vlani sa podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) zvýšil medziročne svetový denný dopyt o 1,8 milióna na 94,5 milióna barelov a bude rásť ďalej. Problémom je, že sa ropy ťaží priveľa. Denný prebytok na trhu predstavuje 500-tisíc až dva milióny barelov.
Minulý rok to napríklad využila Čína, ktorá spotrebúva až štyridsať percent celosvetovej produkcie, keď medziročne zvýšila denný dovoz čierneho zlata o 8,8 percenta na rekordných 6,7 milióna barelov. Vďaka nízkej cene a snahe naplniť núdzové zásobníky totiž uvoľnila pravidlá nakupovania suroviny zo zahraničia.
Zásobníky si však plnia všetky krajiny. To len posilňuje ťažobné spoločnosti v rozhodnutí, že ťažbu napriek prebytku zatiaľ neznížia, aby neprišli o trhový podiel, o ktorý bojujú desaťročia. Na vzniku tejto situácie má svoj podiel svetová hospodárska kríza na prelome dekád, keď došlo k poklesu spotreby, ale aj neočakávaný boom ťažby bridlicovej ropy v USA. Vďaka tomu sa americká ťažba za posledné štyri roky takmer zdvojnásobila a začalo sa hovoriť o sebestačnosti.
Najväčšími producentmi ropy sú v súčasnosti Saudská Arábia, Rusko a už aj Spojené štáty. Denná produkcia každého z nich je väčšia ako desať miliónov barelov. A aby problémov na presýtenom trhu nebolo málo, od začiatku tohto roku v USA zrušili zákaz vývozu ropy do zahraničia a tento rok sa končia sankcie voči Iránu, ktorý na trh prispeje minimálne 500-tisíc barelmi denne. Aj prípadná mierová dohoda medzi znesvárenými stranami v Líbyi by mohla viesť k nárastu exportu.
Cena ropy Brent
(USD/barel)
PRAMEŇ: ICE Futures
Očakávaný rozsah poklesu investícií je najvyšší v histórii ropného sektora
OPEC (nie) je mŕtvy
Krajiny združené v karteli Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) – v súčasnosti ťažia v priemere 31,7 milióna barelov denne – podmienili zníženie produkcie tým, aby najskôr znížili ťažbu nečlenské krajiny. Tie však operovali rovnakým protiargumentom, nech začne OPEC. Výsledkom bolo, že vlani 5. decembra kartel na svojom zasadnutí vo Viedni úplne zrušil kvóty s tým, že situáciu posúdi 2. júna 2016, keď sa majú jeho zástupcovia stretnúť znova.
Viacerí analytici po tomto rozhodnutí konštatovali, že OPEC je mŕtvy a každý jeho člen si robí (a v podstate aj robil), čo chce. Po tomto zasadnutí svetové trhy zaznamenávajú nové a nové cenové minimá.
Najmä Saudská Arábia je proti zníženiu ťažobných kvót. Vedie ju k tomu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?