Čo pre podnikateľov sprísňovanie pravidiel pre schránky v daňových rajoch znamená?

Cezhraničné daňové plánovanie sa stane ťažším. Osobne si ale nemyslím, že úplne vymizne. V niektorých krajinách, skrátka, je zdanenie výhodnejšie. Firmy však budú musieť klásť väčší dôraz na ekonomické opodstatnenie štruktúr a transakcií. Niektoré štruktúry (schránky) po zavedení BEPS nebudú možné, ak sa do danej krajiny nepresunie aj časť ekonomických aktivít a zamestnancov. Pre menšie firmy to bude z pohľadu prevádzkových nákladov väčší problém ako pre väčšie.

Aký rozsiahly dopad to bude mať?

Výsledkom iniciatívy BEPS je 15 akčných plánov, je to veľmi rozsiahly dokument. Čiže dopad bude pomerne významný. Napríklad niektoré nadnárodné firmy využívajú hybridné finančné nástroje. Podnik zo skupiny poskytuje úvery iným spoločnostiam z rovnakej skupiny. Úrok z vnútropodnikových úverov je uznateľný daňový náklad, čiže si ho spoločnosti odrátajú od zdaňovaných príjmov. No zároveň v krajine podniku je úrok braný ako dividenda, ktorá je od dane oslobodená. Dochádza tak k dvojitému nezdaneniu. BEPS odporúča, aby sa vtedy úrok neodpočítaval ani v krajinách, odkiaľ sa vypláca.

Veľa sa hovorí o prísnejšom pohľade na licencie, patenty.

Niektoré firmy využívali, že krajiny ako Cyprus, Luxembursko, Malta, ale aj Maďarsko daňovo zvýhodňovali vlastníkov intelektuálneho majetku (intellectual property – IP, pozn. TREND). Išlo napríklad o obchodnú známku, patent, software. Spoločnosti mali tendenciu presúvať do týchto krajín intelektuálny majetok. Miestne IP spoločnosti potom fakturovali v rámci skupiny licenčné poplatky, ktoré znižovali daňový základ, a tým aj daň v ostatných krajinách. Samotné IP spoločnosti v Luxembursku, na Malte či Cypre zdanili príjem z licenčných poplatkov veľmi nízkou sadzbou dane. Nevyvíjali pritom žiadnu činnosť, ani nemali náklady na udržanie alebo zvýšenie intelektuálneho majetku firmy. Toto už bude možné, iba ak IP spoločnosti budú vykonávať aj činnosti a mať náklady na udržanie a zvýšenie hodnoty intelektuálneho majetku.

Odkedy?

V niektorých krajinách od 1. júla tohto roka. Prísnejšie pravidlá začnú platiť v Luxembursku a na Cypre, zmeny plánuje aj Maďarsko.

IT giganty môžu nezdaňovať väčšinu zisku z predaja tovarov v krajinách, kde sídlia ich zákazníci

Riešia sa nejako aj príjmy IT gigantov? Nezriedka platia v jednotlivých krajinách daň na úrovni tisícok eur či libier, pritom ich tržby sú miliónové, no väčšinou ich zdaňujú v inom štáte.

Súčasné pravidlá umožňujú IT gigantom nezdaňovať väčšinu zisku z predaja tovarov v krajinách, kde sa nachádzajú ich zákazníci. Viac zdaňujú v krajinách ako Írsko či Luxembursko. Tam majú založenú hlavnú predajnú spoločnosť. V ostatných krajinách majú len spoločnosti pre podporné marketingové aktivity s niekoľkými zamestnancami a zdaňujú tam len menšie sumy.

Čo s tým?

BEPS dáva rôzne odporúčania na zmenu legislatívy, aby IT firmy zdaňovali väčšinu zisku v krajinách, kde majú zákazníkov.

Takže zatiaľ ide len o odporúčania?

BEPS obsahuje 15 akčných plánov. Sú pre rôzne oblasti, na ktoré sa treba zamerať pri agresívnom daňovom plánovaní. Zatiaľ nejde o právne záväzný dokument, len o odporúčania na zmenu legislatívy.

Schránková firma bez zamestnancov a nákladov už neprejde

Zdroj: Zsolt Lukács

Prečo sa podľa vás v poslednej dobe schránkovým firmám v daňových rajoch v súvislosti so Slovenskom tak darí?

V prvom rade treba vysvetliť, ktoré krajiny možno považovať za daňový raj. Niekedy sa nesprávne takto označujú aj krajiny 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa