Svetlo a tiene rozmachu čebolov
V krajine s rozlohou iba dvakrát väčšou než Slovensko sa tiesni 50 miliónov obyvateľov, z nich polovica v metropolitnej oblasti hlavného mesta Soul. Tá je vzdialená len necelých 60 kilometrov od demilitarizovanej zóny, ktorá od seba delí dva po zuby vyzbrojené kórejské štáty, ktoré technicky ostávajú vo vojnovom stave i dnes, vyše šesť dekád po utíchnutí bojov.
Napätie plynúce z rizika opätovného prepuknutia vojny sa podpisuje pod spôsob života Juhokórejčanov. Pulzuje rýchlo a intenzívne, čím prekvapuje návštevníkov zo vzdialenej Európy. Neuvedomujú si, že k pôvodnému budhizmu sa hlásil už len každý šiesty Juhokórejčan. Väčšina neudáva príslušnosť k nejakému náboženskému vyznaniu a v silne vesternizovanej krajine sa takmer tretina obyvateľov považuje za kresťanov. Neprekvapuje, že značný segment Juhokórejčanov nevidí zmysel života v ceste za duchovným sebazdokonaľovaním, ale v práci a kariére.
Nie nutne v púšťaní sa do podnikania od piky a vlastnými silami. Kórejčania sú národom s tradíciami a hodnotovým systémom, vychádzajúcim zo skupinového myslenia a mentality. Drobné rodinné podniky, ktoré tvorili pred vojnou (1950 – 1953) nosný oblúk hospodárstva prevažne agrárneho juhu Kórejského polostrova, dostávali po vyhlásení od štátu všetku mysliteľnú pomoc a ochranu pred zahraničnou konkurenciou, aby nerušene vyrábali, vyvážali a rástli.
Južná Kórea sa vďaka nim vyšvihla v priebehu niekoľkých desaťročí medzi svetové hospodárske mocnosti. Či už najznámejší Samsung alebo iné, pôvodne rodinné firmy ako Hyundai, LG (predtým Lucky-Goldstar) a ďalšie, sa vypracovali na obrie konglomeráty. Kórejčina pre ne používa výraz čeboly. Tie sa stali pýchou krajiny vytvárajúcej HDP, ktorý ju podľa Medzinárodného menového fondu zaraďuje na 11. priečku svetového rebríčka. Na druhej strane si medzi sebou rozdelili trh a prevažnú časť výrobných kapacít štvrtej najväčšej ekonomiky Ázie.
Ako štát v štáte
Hospodárstvo krajiny upadlo do závislosti od kartelov, ktoré sú príliš veľké na to, aby ich štát mohol kontrolovať, regulovať, trestať či nechať padnúť. Okatú ukážku enormného rozmachu čebolov predstavuje korporácia Samsung. S tržbami vyše 300 miliárd dolárov ročne prevyšuje Samsung Group ekonomiky takých krajín, ako sú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?