Ak by ste chceli prespať v najstaršom európskom hoteli, treba si objednať izbu v hoteli Goldener Hirsch (Zlatý jeleň). Nachádza sa v historickom centre mesta. Prvých hostí tu ubytovali už v roku 1407 a v súčasnosti patrí dom, kde je hotel situovaný, medzi pamiatkovo chránené objekty a patrí medzi pamiatky Unesco.
V súčasnosti sa zariadenie pýši piatimi hviezdičkami, ale keďže ide o historickú pamiatku, napríklad moderné wellness tu budete hľadať márne. Zato majú hostia k dispozícii služby concierge, ktoré sa podľa možnosti snaží splniť ich každé želanie. Izby sú zariadené v typickom rakúskom vidieckom štýle, nábytok bol vyrobený ručne, interiér obohacujú artefakty z obdobia antiky. Hotel patrí do siete americkej spoločnosti Starwood The Luxury Collection. Za štandardnú izbu treba siahnuť do peňaženky po cca 300 eur za jednu noc. Zato môžete povedať, že ste spali v hoteli, kde pred vami boli napríklad Arnold Schwarzenegger, španielska kráľovná Sophia, britský nástupník trónu princ Charles, bývalá britská premiérka Margaret Thatcher či Romy Schneider, Luciano Pavarotti, Placido Domingo...
Ešte omnoho staršia je najstaršia európska reštaurácia – St. Peter Stiftskeller v salzburskom kláštore Sankt Peter. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 803 od speváka panovníka Karla Veľkého. V súčasnosti sa v bývalom kláštore nachádza jedenásť sál, ktoré v prípade potreby poskytnú priestor na akcie až pre 800 ľudí. Čím sa však táto reštaurácia priťahuje najviac hostí, je kombinácia jedla a umenia. Niekoľkokrát týždenne tu servírujú večere v štýle „à la Mozart“. O hudobnom velikánovi sa vie, že k jeho hýrivému životu patrilo aj dobré jedlo. Menu je preto inšpirované 18. storočím. V prestávkach medzi jednotlivými chodmi sa podávajú hudobné „chody“ – dvaja speváci a päť inštrumentalistov v dobových kostýmoch spievajú árie z opier Čarovná flauta, Don Giovanni a Figarova svadba.
A čo sa na Mozartovej večeri podáva? Napríklad čierny chlieb St. Peter podľa receptu kláštorného pekára s jemným maslom, vývar s rozmarínovo--tvarohovými knedličkami, plnené prsia z pečeného kapúna na červenom víne so zemiakovým gratinom a zeleninou zo záhrady predstaveného kláštora a ako sladká bodka parfait z lesného medu na dvojici ovocných omáčok.
Mozartove gule
Zdroj: Profimedia.cz
To, čo Salzburg tiež preslávilo, sú povestné bonbóny – Mozartove gule. Málokto však vie, že tie, ktoré dostať vo všetkých obchodoch, v zlato- -červenom obale s podobizňou skladateľa, nie sú tie originálne, je to len jedna z napodobnenín receptu, ktorý v roku 1890 vymyslel salzburský cukrár Paul Fürst. Z nejakých dôvodov si však názov nedal patentovať, ale keďže jeho bonbóny sa stali rýchlo veľmi populárne, vzniklo veľa napodobnenín. Dedičom P. Fürsta sa podarilo po sérii súdnych sporov dosiahnuť aspoň to, že len ich bonbóny sa ako jediné môžu nazývať Original Salzburger Mozartkugeln, iní výrobcovia slovo Original používať nemôžu. Originálne bonbóny sa doteraz vyrábajú ručne a dostať ich len v štyroch prevádzkach firmy Fürst v Salzburgu. Alebo cez internet, nikde inde. Na rozdiel od tých najznámejších sú v bielo-modrom obale. Keďže sa pri ich výrobe nepoužívajú nijaké konzervanty ani stabilizátory, ich trvanlivosť je maximálne dva mesiace. Nie je to lacný špás, jedna stojí 1,10 eura, ale k návšteve Salzburgu patrí. Aj renomovaný časopis Feinsmecker vyhlásil Mozartove gule od Fürsta za najlepšie medzi všetkými, ktoré sú na trhu.